با سالمند و خانه سالمندان آشنا شوید

با بالا رفتن سن افراد، آنها به فردی زودرنج و کم‌حوصله تبدیل می‌شوند و کسانی که در حال مراقبت از آنها هستند، در برخی مواقع نمی‌دانند باید چگونه رفتار کنند؛ چراکه حساسیت افراد سالمند نسبت مسائل اطراف بیشتر شده و بهانه‌گیر می‌شوند. به همین دلیل در ابتدا باید بدانید که سالمند کیست و خانه سالمندان کجاست؟ مزایای خانه سالمندان نسبت به پرستاری از افراد سالمند در خانه چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ها، کافیست تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

سالمند کیست؟

دوران پیری برای همه انسان‌ها وجود دارد و سالمند در این دوره فقط نباید به فکر زنده ماندن باشد و فکر کند که دیگر هیچ اهمیتی ندارد؛ از طرفی دوران کهنسالی، زمان چکاب‌های پزشکی به صورت مداوم و مرتب است و مراقبت از سالمندان به لحاظ جسمی و روحی اهمیت بسیاری دارد که این عوامل باعث می‌شود تا افرادی که درحال مراقبت از سالمندان خود هستند، به فکر مکانی امن برای آنها باشند.

اما سالمند تعریف متفاوتی از نظر دیدگاه‌های مختلف دارد، اکثر کشورها شروع این سن را از ۶۰ یا ۶۵ سالگی می‌دانند که دیگر فرد از لحاظ توان فیزیکی، ارتباط اجتماعی و ظرفیت ذهنی توانایی لازم را نداشته و استقلال خود را از دست می‌دهد، بگونه‌ای که کارهای او به یک فرد دیگر وابسته است و این امر یک تاثیر روانی نامناسب برای سالمند ایجاد می‌کند.

خانه سالمندان کجاست؟

خانه سالمندان محلی است که در آن از افراد سالمند نگهداری شده و از دو بعد بهداشت سالمند یعنی (بعد جسمی) و (بعد روانی) آن، مراقبت می‌شود؛ این خانه، محلی مناسب برای دوران سالمندی است که در آن به سالمندان کمک می‌گردد انجام کارهای روزمره خود مثل راه رفتن، غذا خوردن و غیره را بهتر انجام دهند.

علاوه‌براین، خانه‌ سالمندان از خدمات پزشکی مانند پرستاری، فیزیوتراپی، توانبخشی و دیگر موارد برای خدمت‌رسانی به افراد سالخورده، برخوردار است که در ادامه بیشتر درباره مزایای این خانه صحبت خواهیم کرد.

نیازهای سالمندان چیست؟

بعد از شناخت سالمند کیست و خانه سالمندان کجاست، باید بدانید که نیازهای افراد سالخورده در این دوران چه بوده و چرا اینگونه افراد نیاز به مراقبت دارند؛ از مهم‌ترین نیاز افراد سالخورده می‌توان موارد زیر را نام برد:

·   نیازهای روحی

از شایع‌ترین مواردی که در دوران پیری به سراغ اینگونه افراد می‌آید و می‌تواند سلامت روحی آنها را تحت تاثیر قرار دهد شامل آلزایمر، استرس و اضطراب، ترس از مرگ، روان‌پریشی و خستگی مفرط، علائم افسردگی، احساس ناکامی و از دست دادن عزیزان، مشکلات حسی به ویژه دیداری و شنیداری و تغییرات روند خواب سالمندان می‌باشد که باید تحت مراقبت قرار گیرد و درمان شود.

·   نیازهای روانی

برخی از افراد سالمند که تنها هستند، سلامت روانی آنها در معرض خطر است که در این بخش از جمله خدمات مورد نیاز برای آنها شامل نیاز به همسر و ازدواج، دریافت مشاوره درمانی، توجه به سالمند از طرف جامعه، خانواده و فرزندان، دریافت مشاوره و صحبت کردن با افراد همسن خود، نیاز به انجام اعمال عبادتی مانند شرکت در مراسمات مذهبی، دعا، نماز و غیره است.

·   نیازهای اجتماعی و اقتصادی

در کنار تحت تاثیر قرار گرفتن نیازهای روحی و روانی این افراد، بعد اجتماعی و اقتصاد سالمندان نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند که باید به مسائل مهمی چون تفریح، داشتن امنیت روحی و جسمی، حفظ حرمت سالمند، داشتن پشتوانه مالی و احساس امنیت و احتیاجات معیشتی سالمند توجه کرد.

·   نیازهای جسمی و بهداشتی

در این بخش باید مواردی چون داشتن بیمه‌های درمانی، رسیدگی به مشکلات کمبود کلسیم و ویتامین B در سالمندان، توجه به روانشناسی سالمندان و دریافت مشاوره‌های بهداشتی و درمانی، انجام چکاپ‌های منظم، داشتن تغذیه مناسب و شرکت در برنامه های توانبخشی مانند ورزش‌های مناسب و سبک، استخر و فیزیوتراپی در نظر گرفته شود.

چرا خانه سالمندان؟

بعد از آنکه متوجه شدیم سالمند کیست و خانه سالمندان کجاست و به درک درستی از شناخت نیاز سالمندان و تغییر رفتار و حالات آنها رسیدیم،  باید به این نکته توجه کنید که برای تغییر شرایط محیطی، در ابتدا باید با فرد سالمند صحبت کنید و روحیات او را برای پذیرش شرایط جدید آماده نمائید؛ زیرا اکثر افراد سالمند، تصور می‌کنند که در این خانه‌ها، امید به زندگی در سالمندان نادیده گرفته شده و محیطی یکنواخت و عاری از هرگونه زندگی و تکاپو است.

در واقع آنها خانه سالمندان را پر از عیب و ایراد می‌دانند که براساس گزارشات انجام شده از افراد سالمند در این سراها، نادیده گرفته شدن از طرف خانواده و دوستان بیشترین دلخوری این افراد است.

حال در ادامه قصد داریم  به مزایای خانه سالمندان در حفظ و نگهدای افراد سالخورده بپردازیم که شامل موارد زیر است:

·   کمک به انجام کارهای روزمره

برخی از افراد مسن در دوره سالمندی برای انجام کارهای روزمره خود مثل لباس پوشیدن، خوردن، آشامیدن و حتی راه رفتن نیاز به شخص دیگری دارند تا آنها را در انجام کارهایشان کمک کند؛ خانه سالمندان با قرار دادن یک عضو همیشگی و همراه، انجام راحت‌تر اینگونه کارها را برای سالمندان میسر می‌کند.

·   رسیدگی به بهداشت سالمندان

در این خانه‌ها با وجود پرستاران آموزش دیده، رسیدگی به افراد درخصوص سلامت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند که این امر موجب افزایش  آرامش سالمندان و خانواده‌ آن‌ها می‌شود، زیرا این افراد به طور مداوم در خانه‌های سالمندان حضور دارند و پیوسته درحال تحقیق و شناخت بیماری سالمندان می‌باشد؛ همچنین توزیع دارو توسط این افراد در زمان تعیین شده انجام می‌پذیرد.

·   توجه به امنیت سالمندان

در این دوران به دلیل کهولت سن این افراد، کلاهبرداری از آنها افزایش پیدا می‌کند که حتی در برخی موارد منجر به مرگ این عزیزان می‌شود، به خصوص اگر سالمند شما دچار آلزایمر باشد، امنیت او بسیار تحت تاثیر قرار دارد؛ بنابراین شاید بتوان این مورد را به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای خانه سالمندان به شمار آوریم که در آن افراد سعی می‌کنند رفاه سالمندان و امنیت آنها را رقم بزنند.

·   افزایش تعاملات اجتماعی

در این خانه‌ها با برگزاری دورهمی سالمندان به صورت متعدد، باعث می‌شود آنها تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و با هم تعامل کنند که این عامل موجب افزایش تعاملات اجتماعی آنها می‌شود و همیشه از وجود شخصی برای صحبت و گپ زدن برخوردار هستند.

در واقع این مراکز با توجه به سرگرمی سالمندان، تلاش می‌کنند تا افراد سالمند از انجام فعالیت‌های اجتماعی و گردشی مناسبی  برخوردار باشند.

·   رسیدگی به تغذیه سالمندان

خیلی از افراد سالخورده قادر به تهیه غذای روزانه خود نیستند و نیاز است تا شخصی برای آنها اینکار را انجام دهد و در بسیاری از موارد به دلیل بی‌حوصله و ناتوان شدن فرد و نداشتن تغذیه مناسب، سلامت جسمی این افراد به خطر افتاده است.

اما این مراکز با ارائه یک برنامه غذایی مناسب در فاصله زمانی مشخص شده، در جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جسمی آنها کمک می‌کنند و در برخی از موارد که فرد سالخورده قادر به انجام غذا خوردن نیست، کارکنان این خانه‌ها به او کمک می‌کنند.

·   انجام خدمات خانه‌داری

در این مراکز انجام فعالیت‌های بهداشتی افراد بسیار مورد توجه قرار دارد و در تمیز نگه داشتن، پاکیزگی و نظافت افراد سالمند تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا دیگر جای هیچگونه نگرانی وجود نداشته باشد.

·   کاهش فشارهای اعضا خانواده

در بسیاری از موارد خانواده‌ها توانایی نگهداری سالمند خود را به دلیل شرایط و موقعیت‌های مختلف ندارند و باعث می‌شود تا آنطور که نیاز است به این افراد رسیدگی نشود؛ حتی در برخی از موارد، احترام سالمندان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد که برای فرد سالمند ناخوشایند است.

به همین دلیل این مراکز توانسته به خانواده‌ها در برقراری شادی سالمندان خود و رسیدگی به آنها نفش موثری داشته باشد.

·   دارابودن یک برنامه تخصصی برای خدمات پزشکی سالمندان

یکی دیگر از مشکلاتی که خانواده‌ها با افراد سالمند خود به آن دچار می‌شوند، پیچیده بودن شرایط پزشکی سالمندان است؛ این مراکز با آموزش دادن پرسنل خود در جهت کمک به رنج خانواده‌ها و از همه مهم‌تر خود فرد سالمند، باعث بهبود شرایط بهداشتی و همچنین روحیات سالمندان شده و نقش بسیار موثری را در این بخش ایفا می‌کنند.

اکنون می‌دانید سالمند کیست و خانه سالمندان کجاست!

در پایان پاسخ به سوال سالمند کیست و خانه سالمندان کجاست باید عرض کنیم که در ابتدا باید سالمند خود را برای تغییر محیط آماده و پس از آن، دیدار فرد سالمند خود را تحت هیچ شرایطی به فراموشی نسپارید؛ همچنین این خانه‌ها بهترین انتخاب برای سالمندان تنها، سالمندانی با نگهداری شرایط خاص و نبود شرایط لازم برای نگهداری توسط خانواده‌ها می‌باشد که باید در آن عزت نفس فرد سالمند حفظ و دیدار آنها فراموش نشود.

در نهایت اگر بازهم در این خصوص به مشاوره نیاز دارید، کافیست با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

اسکرول به بالا

تماس با ما

شماره واتساپ

شماره واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها