بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان

بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان

بحث انتخاب بهترین خانه یا سرای سالمندان بسیار گسترده است. همین امر موجب شده تا یکی از ضروری‌ترین موضوعات، بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان باشد. قاعدتاً در شرایطی که چاره‌ای جز استفاده از خانه سالمندان وجود نداشته باشد، باید نسبت به انتخاب بهترین گزینه اقدام کرد.

در این مطلب قصد داریم شما را با مواردی همچون زمان مناسب برای انتخاب خانه سالمندان، نحوه بررسی کیفیت سرای سالمندان مدنظر، نکاتی که باید در هنگام جستجوی خانه سالمندان در نظر گرفت، مواردی که موجب افزایش کیفیت زندگی سالمندان در سرای سالمندان می‌شود و … اشاره کنیم. اگر قصد دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، ادامه مطلب بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان را به هیچ وجه از دست ندهید.

آشنایی با خانه سالمندان | بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان

خانه سالمندان یا سرای سالمندان،‌ از مهم‌ترین امکان مخصوص نگهداری و مراقبت از سالمندان جامعه محسوب می‌شوند. در کشور ما نیز از اواسط دهه ۲۰ شمسی، توجه ویژه‌ای به ساخت و بهره‌برداری از خانه‌های سالمندان شد.

امروزه تعداد بسیار بالایی سرای سالمندان در کشور وجود دارند که وظیفه مراقبت و نگهداری از قشر سالمند جامعه را بر عهده دارند. سرای سالمندان در گذشته تنها محلی برای نگهداری و همچنین انجام امور اولیه سالمندان به شمار می‌آید، اما امروزه در خانه‌های سالمندان مواردی همچون درمان بیماری‌های روان‌شناختی، برگزاری جلسات بهبود وضعیت جسمی و روحی، تکمیل روند درمان فیزیکی و … نیز ارائه می‌شود.

به هیچ وجه نمی‌توان از نقش خانه سالمندان در بهبود وضعیت زندگی یک سالمند چشم‌پوشی کرد. با گذشت زمان و افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف نیز بیشتر می‌شود. همین امر موجب خواهد شد تا سالمند بتواند امور اولیه خود را به  بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اینجاست که اهمیت وجود خانه سالمندان خودنمایی می‌کند. تحقیقات بسیاری نشان داده است که اگر خدمات ارائه شده در خانه سالمندان مناسب باشد، نه تنها روند درمان سالمند به بهترین شکل ممکن پیش خواهد رفت، بلکه از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مربوط به افزایش سن (بیماری‌های قلبی و عروقی سالمندان، بیماری‌های پوستی و …) نیز جلوگیری خواهد شد. در ادامه مبحث بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان، به اهمیت استفاده از خانه سالمندان می‌پردازیم.

آشنایی با خانه سالمندان

اهمیت استفاده از خانه سالمندان

با پیشرفت دنیای امروزی و ماشینی شدن زندگی‌ها، سالمندان جامعه نمی‌توانند مثل قبل با نسل جوان ارتباط مناسبی را برقرار کنند. همین امر موجب خواهد شد تا با گذشت زمان، رابطه بین افراد خانواده و سالمند رو به سردی برود. چنین امری نه تنها برای سالمند مناسب نخواهد بود، بلکه ممکن است باعث ایجاد اختلال در سلامت روان سالمندان و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های روان‌شناختی شود.

مطالعات انجام شده بر روی طیف‌های مختلفی از سالمندان در سراسر جهان این واقعیت را تأیید کرده است که سالمندان در حضور هم سن و سالان خود روحیه بهتری خواهند داشت. اگرچه این روند در سنین دیگر نیز رخ می‌دهد، اما در چنین حقیقتی در بین سالمندان بسیار ضروری‌تر است.

هرچه رابطه بین سالمندان و هم سن و سالان آن‌ها پیچیده‌تر و صمیمی‌‌تر باشد، روند کلی افزایش سن بدن از نظر فیزیکی نیز کاهش خواهد یافت. مهم‌ترین مرکزی که ایجاد محیطی برای چنین فرایندی را ایجاد می‌کند، سرای سالمندان خواهد بود.

سالمندانی که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند می‌توانند در عین استفاده از کلیه خدمات مربوط به درمان و یا مراقبت‌های بهداشتی روزانه، از هم صحبتی با هم سن و سالان خود نیز لذت ببرند.

در یک سرای سالمندان باکیفیت نه تنها چنین روندی پیش‌بینی‌ خواهد شد، بلکه سالمندان با تشکیل گروه‌های مستقل، میزان صمیمیت بین اعضا را افزایش خواهند داد. نقش گروه درمانی در سلامت روان سالمندان مستقر در آسایشگاه‌های سالمندان را نباید کم اهمیت شمرد. موضوع بعدی ما در زمینه بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان،‌ بحث افزایش هزینه‌های زندگی است.

36CE6E85-4E94-4BBE-BC39-94CC3BB57E2A

خانه سالمندان پارسایان مفتخر است که با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان، به عنوان بهترین خانه سالمندان کشور شناخته شده و بی‌نظیرترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کند و با گذشت زمان تمام تلاش خود را برای ارائه‌ بهتر و به‌روز خدمات خود انجام داده است، بطوری که افراد کهنسال این مرکز از تمامی امکانات رفاهی مورد نیاز برای ادامه زندگی، برخوردار هستند.
خدمات رفاهی
انتقال بین طبقات با آسانسور.
تجهیز مرکز به امکانات ارتباطی نظیر تلفن، اینترنت و دسترسی آسان برای استفاده همه سالمندان.
تجهیز تمام سالن‌ها به LCD گیرنده‌های دیجیتال و دستگاه‌های صوتی تصویری و DVD.
وجود نماز خانه و سالن مطالعه.
برخورداری تمام اتاق‌ها از سیستم تهویه مطبوع.
دسترسی آسان سالمندان به سرویس بهداشتی.
تجهیز سرویس‌های بهداشتی به دستگیره کمکی و زنگ خطر.
امکان خدمات آرایش و پیرایشی شامل کوتاهی مو، رنگ مو، ناخن و … در مرکز.
دسترسی به تلفن بی سیم در هر طبقه.
تجهیز تمام اتاق‌ها به یخچال، اینترنت، مبلمان، زنگ خطر و دوربین مدار بسته.
وجود کتابخانه در مرکز.
وجود اتاق سیگار در مرکز

با روان شناسی سالمندان در سرای سالمندان می توان به درمان بیماری‌های روحی و جسمانی در سالمندان پرداخت.

خانه سالمندان و افزایش هزینه‌ها

در اوضاع اقتصادی امروزی که همه افراد با تورم و افزایش هزینه‌ها دست و پنجه گرم می‌کنند، بسیاری از خانواده‌ها توان مراقبت از سالمندان عزیز خود را نخواهند داشت. این امر می‌تواند دلایلی همچون کمبود محیط زندگی، شاغل بودن کلیه اعضای خانواده و … داشته باشد.

طبیعتاً سالمندی که در خانه‌ای خلوت و بدون هیچ همراهی قرار گرفته باشد،‌ بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روان‌شناختی خواهد بود. استفاده از خدمات سرای سالمندان نه تنها به خانواده‌های دارای سالمند کمک خواهد کرد تا روند زندگی خود را سر و سامان بدهند، بلکه موجب خواهد شد تا سالمند بتواند از محیط سرد و خشک این چنین منازلی دور بماند و به کسب تجارب جدیدی بپردازد.

خانه سالمندان پارسایان

چه زمانی باید برای یافتن خانه سالمندان مناسب اقدام کنید؟ 

سالمندی بیماری نیست و همه انسان‌های روی کره زمین را تحت تأثیر قرار خواهد داد. بسیاری از سالمندان می‌توانند بدون هیچ مشکل خاصی در کنار خانواده‌های خود تا انتهای عمرشان زندگی کنند، اما در عین حال، بعضی شرایط ممکن است از وقوع چنین امری جلوگیری کند.

یکی از مهم‌ترین مباحثی که موجب ترغیب خانواده‌های سالمند به سمت استفاده از خدمات سرای سالمندان می‌شود، ابتلای سالمندان به بیماری‌های مزمن و خطرناک است. چنین بیماری‌هایی نیازمند مراقبت شبانه‌روزی از سالمند دارند و قاعدتاً خانواده‌ای که درگیر مشغله کسب درآمد باشد،‌ نمی‌تواند کلیه خدمات مورد نیاز سالمند را به وی ارائه دهد. یکی از بیماری‌های شایع در سالمندان آلزایمر است. با علت ابتلای سالمندان به آلزایمر آشنا شوید.  

بحث دیگری که در زمینه بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان باید به آن اشاره کنیم،‌ موضوع خواسته شخصی خود سالمند است. بسیاری از سالمندان پس از مشاهده دغدغه‌های فرزندان و همچنین عدم توانایی آنان در رفع نیازهای سالمند به صورت خودجوش تصمیم به اقامت در سرای سالمندان می‌گیرند.

اگرچه دوری سالمند از اعضای خانواده ممکن است در ابتدا نامناسب به نظر برسد، اما باید به این نکته اشاره کنیم که در صورت انتخاب یک سرای سالمندان خوب، نه تنها خانواده سالمند خیال راحتی از بابت رسیدگی مناسب به سالمند خود خواهد داشت، بلکه تجربه و تحقیقات مختلف نشان داده است که با گذشت زمان، پیوند بین سالمند و پرسنل حاضر در سرای سالمندان مدنظر نیز قوی‌تر می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت زمان مراجعه سالمند به سرای سالمندان به تصمیم خود سالمند و همچنین موقعیت خانواده وی بستگی دارد. 

یافتن خانه سالمندان مناسب

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغذیه سالمندان این مقاله را مطالعه کنید.

چگونه کیفیت زندگی در خانه سالمندان را بررسی کنیم؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توان به وسیله آن کیفیت خانه سالمندان مدنظر را بررسی کرد، توجه به سابقه و اعتبار سرای سالمندان انتخاب شده است. امروزه تعداد کثیری از خانه‌های سالمندان را می‌توان در سطح شهرهای مختلف مشاهده کرد.

اگرچه به صورت دوره‌ای از این خانه‌های سالمندان بازدید به عمل می‌آید، اما حضور فیزیکی و بازدید از محل به صورت شخصی بهترین گزینه جهت بررسی کیفیت خدمات ارائه شده در خانه سالمندان است. یکی دیگر از مواردی که می‌توان به وسیله آن نسبت به بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان اقدام کرد، توجه به سابقه و اعتبار سرای سالمندان است.

هنگام جستجوی خانه سالمندان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

انتخاب سرای سالمندان باید با توجه به تمامی جزئیات صورت بگیرد. هرچه این توجه شدیدتر باشد، نتیجه حاصله نیز بهتر خواهد بود. از جمله مواردی که باید در هنگام جستجوی خانه سالمندان باید آن را در نظر بگیرید، تعداد پرسنل و همچنین کیفیت ارائه خدمات است.

خانه سالمندانی که از تعداد مناسبی پرسنل بهره می‌برد،‌ می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن امور مراقبتی سالمند شما را برعهده بگیرد. پرسنل یک خانه سالمندان باید به طور کامل تمام آموزش‌های مربوطه را گذرانده باشند تا بتوانند خدماتی همچون پرستاری از سالمند،‌ ارائه مشاوره‌های روان‌شناختی، همراهی سالمند در امور روزانه و … را انجام بدهند.

هرچه توانایی پرسنل خانه سالمندان مدنظر شما بالاتر باشد،‌ امید به اینکه کیفیت خدمات ارائه شده بهتر باشد، افزایش خواهد یافت. مورد بعدی که باید در هنگام جستجوی خانه سالمندان به آن دقت کنید، وجود مجوزهای مورد نیاز در خانه سالمندان مدنظر است.

چنین مجوز‌هایی که به صورت کاملاً رسمی ارائه می‌شوند، می‌توانند نشان‌دهنده میزان توانایی پرسنل و همچنین توجه آنان به خدمات مورد نیاز سالمندان حاضر در سرای سالمندان باشند. پیش از انتخاب یک سرای سالمندان باید نسبت به بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان اقدام کرده و تنها در صورت تأیید کلیه جزئیات، سایر مراحل مربوط به انتقال سالمند را انجام دهید.

جستجوی خانه سالمندان

مراقبت از سالمند مبتلا به پارکینسون باید با رعایت اصول مهمی صورت بگیرد که هر کسی از پس آنها برنمی‌آید. اگر نمی‌توانید از سالمندان درخانه مراقبت کنید، می‌توانید استفاده از خدمات خانه سالمندان را در نظر داشته باشید.

چه مواردی به کیفیت زندگی عزیزانمان در خانه سالمندان کمک می‌کند؟

سرای سالمندان تنها یک مکان جهت نگهداری از سالمندان شما نیست. باید به این نکته توجه داشته باشید که سرای سالمندان، محلی برای زندگی، گفت و گو با هم سن و سالان و انجام فعالیت‌هایی خواهد بود که به بهبود وضعیت سالمند کمک می‌کنند.

اگرچه مواردی همچون نحوه ارائه مراقبت‌های بهداشتی، راهکارهای مربوط به پیگیری روند درمان سالمند و همچنین روش تهیه غذای سالمندان از اهمیت بسیار ویژه‌ای در زمینه بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان برخوردار هستند،‌ اما همان‌طور که گفته شد،‌ مهم‌ترین نکته در زمینه انتخاب یک خانه سالمندان مناسب،‌ توجه به اعتبار خانه سالمندان و همچنین پرسنل خانه سالمندان مربوطه است.

هرچه پرسنل حاضر در خانه سالمندان بیشتر آموزش دیده باشند، می‌توانید مطمئن باشید که کیفیت خدمات ارائه شده نیز بیشتر خواهد بود. پرسنل و پرستاران یک خانه سالمندان مناسب باید تجربه کافی در زمینه هم صحبتی با سالمند، کمک به ایجاد یک محیط آرام و دلپذیر برای سالمند،‌ تعیین روند تغذیه، کمک به سالمند جهت داشتن خواب راحت، توجه به چگونگی روند مصرف داروهای سالمند و … داشته باشند.

خانه سالمندان نباید تنها جایی برای ارائه غذا و مکانی برای خواب سالمند باشد. متأسفانه بسیاری از خانه‌های سالمندان موجود در کشور ما تنها خود را موظف به انجام چنین اموری می‌دانند در حالی که یک سرای سالمندان مناسب باید در کنار این موارد، تجربه زندگی سالمند را بهبود ببخشد.

سالمندان در پیچیده‌ترین سنین زندگی خود به سر می‌برند، در صورتی که کیفیت خدمات ارائه شده به سالمند مناسب نباشد، نمی‌توان انتظار بهبود بیماری سالمند و یا جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های روانی را داشت. در ادامه مبحث بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان، به شناخت مرکز سالمندان پارسایان می‌پردازیم.

خانه سالمندان پارسایان

مرکز  سالمندان پارسایان چه خدماتی را برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان ارائه می‌دهد؟

یک خانه سالمند پیش از اینکه یک مکان برای مراقبت از سالمندان باشد،‌ باید مکانی جهت بهبود روابط فردی و ایجاد محیطی آرامش‌بخش جهت کنترل روند درمان و یا بهبود زندگی سالمندان تلقی شود. مرکز سالمندان پارسایان با سال‌ها تجربه در زمینه مراقبت از سالمندان و بهره‌گیری از برترین متخصصان، برای سالیان متوالی همواره به عنوان برترین سرای سالمندان در شهر تهران و در سراسر کشور شناخته شده است.

این مرکز که در شمال شهر تهران قرار گرفته است، با ارائه برترین خدمات رفاهی به سالمندان عزیز، موجبات بهبود هرچه سریع‌تر آنان و همچنین افزایش کیفیت زندگی را برای این عزیزان فراهم نموده است. توجه به جزئیات درمانی و همچنین رعایت کلیه دستورالعمل‌های لازم موجب شده تا این مرکز دارای بالاترین میزان ترخیص موفق در بین تعداد کثیر خانه‌های سالمندان در سراسر کشور باشد.

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های مرکز سالمندان پارسایان می‌تواند به استفاده از کارشناسان تخصصی روان‌شناسی اشاره کرد. استفاده از دانش چنین افرادی موجب شده تا سالمندان حاضر در این مرکز علاوه بر بهره‌گیری از بهترین راهکارهای درمانی، از خدمات روان‌شناختی نیز استفاده ببرند. این مرکز سالمندان در بخش‌های مختلفی خدمات بی‌نظیر خود را ارائه می‌‌کند. از جمله این بخش‌ها می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

  • مرکز بازتوانی سالمندان (طراحی شده برای سالمندانی که به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند)
  • بخش پانسیون
  • بخش دمانس (طراحی شده برای سالمندان دارای بیماری‌هایی همچون فراموشی)

نکات مهم در بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان

در بخش‌های قبل در مورد نحوه بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان به نکاتی اشاره کردیم. به طور کلی، مهم‌ترین نکات در زمینه انتخاب بهترین خانه سالمندان برای سالمند عزیز شما عبارت‌اند از:

  • بررسی کیفیت تغذیه ارائه شده در سرای سالمندان مدنظر
  • بررسی محیط و همچنین ساختار کلی اتاق‌های سالمندان
  • بررسی تجربه و میزان اعتبار سرای سالمندان
  • بررسی ارائه مجوزهای لازم به سرای سالمندان مدنظر
  • بررسی تخصص پرسنل حاضر در سرای سالمندان مدنظر

در این متن سعی کردیم به صورت مختصر در مورد نحوه بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان با شما صحبت کنیم. همان‌طور که در ابتدای مطلب گفته شد، مبحث انتخاب بهترین خانه سالمندان بسیار گسترده است و طبعاً نمی‌توان تنها در یک مقاله به تمامی نکات مربوط به آن‌ پرداخت.

مهم‌ترین نکته‌ای که پیش از انتخاب یک سرای سالمندان برای عزیزان خود باید به آن دقت کنید، بحث تجربه و سابقه سرای سالمندان مدنظر است. قاعدتاً هرچه سابقه و همچنین تجربه کارکنان سرای سالمندان مدنظر بیشتر باشد، کیفیت ارائه خدمات نیز بالاتر خواهد بود. خانه سالمندان پارسایان با بهره‌گیری از مجرب‌ترین کارشناسان و پرستاران و ارائه محیطی گرم و جذاب،‌ بهترین گزینه جهت میزبانی و نگهداری از سالمند عزیز شما محسوب می‌شود.

اشتراک‌گذاری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

تماس با ما

شماره واتساپ

شماره واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها