تغذیه سالمندان

چه نوع تغذیه ای برای سالمندان مفید است؟

از مهمترین مسائلی که در دوران سالمندی اهمیت ویژه ای دارد خورد و خوراک سالمندان  است. با پیر شدن و کاهش فعالیت های فیزیکی و افزایش بیماریهای مزمن، هضم و جذب غذا کمتر شده و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر خود را نشان می دهند، از این رو یبوست و کمبود ویتامین در سالمندان بسیار شایع می شود.

لازم به ذکر است مشکلات اقتصادی و روحی و روانی و همچنین تداخل دارویی و همچنین داشتن دندان مصنوعی (عمل بلع غذا را سخت تر میکند ) در سالمندان هم میتواند تاثیر عمده ای بر سلامت تغذیه ای آنها داشته باشد.

 

تغدیه سالمندان

تغذیه مناسب سالمندان

برای داشتن تغذیه مناسب در دوران سالمندی باید موارد زیر را در نظر گرفت:

وجود پروتئین در وعده های غذایی

مصرف پروتئین در وعده های غذایی باعث حفظ بافت های ماهیچه ای می شود و این امر برای سالمندانی که فعالیت فیزیکی کمتری دارند بسیار حائز اهمیت است. پروتئین های گیاهی ماند حبوبات و ماهی منابع بهتری نسبت به پروتئین های حیوانی مانند گوشت های سفید و قرمز هستند.

میوه ها و سبزیجات تازه

میوه ها و ویتامین های موجود در آنها که شامل ویتامین A , C  و همچنین انواع ویتامین  B هستند نقش مهمی در سلامت سالمندان و جلوگیری از یبوست در آنها می شود.

دوری از چربی های اشباع شده

پایین آوردن مصرف چربی های اشباع شده تا حد زیادی می تواند به سلامت سالمندان کمک کند. در این رابطه  روغن زیتون یکی از بهترین روغن ها است که از مشکلات قلبی و عروقی نیز جلوگیری می کند.

گروه لبنیات

گروه لبنیات که مهمترین ماده موجود در آن کلسیوم است و نقش بسیار مهمی در جلوگیری از پوکی استخوان دارد.

ویتامین ها

ویتامین های اساسی و لازم برای سالمندان ویتامین  D  و گروه ویتامین B  که شامل ویتامین B12  است که کبمود آن باعث مشکلات گوارشی و افسرگی می شود.

عدم تعادل بین مواد دریافتی و مصرفی منجر به چاقی یا فقر غذایی می شود. سالمندانی که اصول تغذیه ای را رعایت می کنند خطر ابتلا به انواع بیماری اعم از دیابت نوع ۲، پوکی استخوان، فشار خون و سرطان در آنها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند.

ما در خانواده پارسایان با داشتن کادر حرفه ای در آشپزخانه تمام نیازهای سالمندان شما را در امر تغذیه ای برطرف می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها