بیماری آلزایمر در سالمندان

بیماری آلزایمر در سالمندان: ۵ توصیه حیاتی برای کاهش ابتلا

یکی از شایع ترین بیمارهایی که در کمین سالمندان قرار دارد آلزایمر است. هر فردی ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شود اما طبق تحقیقات و آمارهای بدست آمده تعداد افرادی که به آلزایمر درچار شده اند سن آن‌ها ۶۵ سال به بالا می‌باشد.

ما تصمیم داریم به طور کامل در مورد آلزایمر صحبت کنیم و بررسی کنیم چه مواردی باعث ابتلا به بیماری آلزایمر در سالمندان می‌شود، همچنین راه‌های پیشگیری ابتلا به آن را هم مورد بحث قرار می‌دهیم.

 در این مقاله بهترین روش‌های کاهش ابتلا به بیماری آلزایمر را به شما معرفی کرده و راهکارهای مناسب  را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

alzheimer-the-elderly

قبل از اینکه موضوع مورد نظر را شروع کنیم، یک پیشنهاد ویژه برای شما عزیزان داریم اگر سالمندتان به بیماری آلزایمر مبتلا شده است و نگهداری آن در خانه برای شما دشوار است می‌توانید سالمند خود را به خانه سالمندان بسپارید، بسیاری از خانه‌های سالمندان دارای امکانات ویژه و جداگانه‌ای برای سالمندان مبتلا به آلزایمر هستند، ما خانه سالمندان پارسایان را به شما پیشنهاد می کنیم که به عنوان بهترین خانه سالمندان تهران شناخته شده و دارای ۲۰ سال سابقه درخشان در این حوزه است.

بیماری آلزایمر چیست و چگونه به وجود می آید؟

آلزایمر یک اختلال مغزی است و به مرور زمان حافظه فرد و مهارت‌هایی نظیر تفکر و توانایی انجام راحت ترین کارها را از بین می‌برد. همانطور که گفتیم طبق تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان نشان داده شده است بیش از ۶ میلیون نفر در آمریکا که اکثر آنها سنشان ۶۵ سال به  بالا است به بیماری آلزایمر مبتلا شده اند.

آلزایمر به عنوان هفتمین بیماری که باعث مرگ فرد می‌شود رتبه بندی شده همچنین به عنوان یکی از شایع ترین علت‌های زوال عقل در بین افراد مسن شناخته شده است.

زوال عقل یعنی از دست دادن تفکر، عملکرد شناختی، به خاطر سپردن و استدلال و همچنین توانایی های رفتاری است. زوال عقل می‌تواند در زندگی فرد و فعالیت های روزانه آن تاثیر گذار باشد و در آن اختلال ایجاد کند.

شدت آن می تواند به گونه‌ای باشد که فقط روی عملکرد فرد تاثیر گذار باشد وممکن است به شدیدترین مرحله هم برسد و فرد برای انجام فعالیت های روزمره خود به کمک دیگران نیاز داشته باشد. زوال عقل با توجه به تغییراتی که در مغز ایجاد می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

تاثیر بیماری آلزایمر بر مغز چگونه است؟

دانشمندان در تلاش هستند تغییرات پیچیده مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر را کشف کنند. تغییرات در مغز ممکن است قبل از ظاهر شدن علائم بیماری شروع شود. درمرحله اولیه آلزایمر تغییرات زیادی در مغز رخ می‌دهد که این تغییرات می‌تواند تجمع غیر طبیعی پروتئین‌ها که پلاک‌های آمیلوئید و تاو را تشکیل می‌دهند باشد. نورون‌های سالم که از قبل وجود داشتند از کار می افتند و ارتباطشان با دیگر نورون ها از دست می‌رود و می‌میرند. همچنین بسیاری از تغییرات پیچیده مغزی می‌تواند در ابتلا به آلزایمر نقش مهمی داشته باشد.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر چیست؟

دانشمندان هنوز هم موفق به پیدا کردن دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر نشده اند، اما طبق تحقیقات بدست آمده توسط آنها تنها یک عامل باعث این بیماری نمی باشد بلکه وجود چند عامل می‌تواند در این بیماری تاثیر گذار باشد، در ادامه به چندین موارد آن اشاره می کنیم.

۱.سن یکی از عوامل پر خطر و شناخته شده در بیماری آلزایمر است.

۲.ژنتیک یکی دیگر از عواملی است  که در ابتلا به این بیماری نقش دارد، داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در سالمندان را کاهش دهد.

طبق مطالعات انجام شده نشان می‌دهد رژیم غذایی خوب، فعالیت بدنی کافی، مصرف نکردن الکل و نکشیدن سیگار می‌تواند به افراد کمک کند تا در سالمندی دچار بیماری آلزایمر نشوند.

۳.تغییرات در مغز، یکی دیگر از نشانه‌های بیماری آلزایمر می‌باشد و ممکن است این تغییرات  سال‌ها قبل از بروز هرگونه علائمی ایجاد شوند.

ما در اینجا چند مورد از عواملی که باعث ابتلا به بیماری آلزایمر می شود را شرح دادیم اما ممکن است موارد دیگری هم وجود داشته باشد، محققان در تلاش هستند  موضوعات دیگری مانند: رژیم غذایی، محیط زیست و… را بررسی کنند تا دریابند که این موارد هم در ایجاد آلزایمر نقش دارند یا خیر.

alzheimer-prevention-min-خانه سالمندان پارسایان

روش‌های موثر برای کاهش ابتلا به آلزایمر در سالمندان

به نظر شما برای اینکه در دوره سالمندی به بیماری آلزایمر مبتلا نشوید چه روش‌هایی موثر است؟

تحقیقات علمی صورت گرفته نشان می‌دهد رفتارهای سالمی که از ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را هم کاهش دهد، این رفتارهای سالم شامل موارد زیر می باشد:

۱.ترک سیگار

یکی از رفتارهایی که می تواند از آلزایمر در سالمندان پیشگیری کند ترک سیگار است، با ترک این رفتار نا سالم می‌توانید سلامتی خود را بهبود ببخشید و خطر ابتلا به آلزایمر و دیگر بیماری‌های خطرناک را کاهش دهید.

۲.مدیریت فشار خون

راه دیگری که برای پیشگیری آلزایمر در سالمندان توصیه می شود، مدیریت فشار خون بالا است، طبق تحقیقات انجام شده ده‌ها میلیون سالمند دارای فشار خون بالا هستند و آن را کنترل نمی کنند.

۳. حفظ وزن نرمال

سالمندان با داشتن تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم می‌توانند وزن نرمال خود را حفظ کنند و از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کنند.

۴.خواب کافی

خواب کافی می‌تواند به حفظ سلامت بدن سالمندان کمک کند واز ابتلا شدن به بیماری‌های خطرناک مانند آلزایمر جلوگیری شود.

۵.پیشگیری و مدیریت کلسترول

تقریبا از هر ۳ سالمند، ۱ نفر دارای کلسترول بالا است، برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و دیگر بیماری‌ها، سطح کلسترول را باید مدیریت کنید.

آیا بیماری آلزایمر درمان دارد؟

به نظر شما پاسخ این سوال مثبت است یا منفی؟ باید بدانید در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و تنها کاری که می‌توان برای افراد مبتلا به این بیماری انجام داد، بیمار را تحت نظر پزشک قرار بدهید. با انجام این کار می‌توانید کیفیت زندگی فرد مبتلا به آلزایمر را بهبود ببخشید.

مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر چگونه است؟

بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر در خانه و توسط اعضای خانواده مراقبت می‌شوند، مراقبت کردن از این افراد برای اعضای خانواده با رضایت شخصی است و اکثر مردم با تمایل زیاد از عزیزان خود مراقبت می‌کنند.

اما امکان دارد مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر کار سختی باشد و به مرور زمان این بیماری شدیدترشود که از عهده یک فرد عادی خارج باشد، برای اینکه فرد مبتلا به آلزایمر از مراقبت های ویژه برخوردار شود و درمان بهتری داشته باشد می‌توانند به مراکز نگهداری سالمندان مراجعه کنند.

nurse-feeding-lady-min- خانه سالمندان پارسایان

کلام آخر با شما:

ما در این مقاله به طور کامل در مورد بیماری آلزایمر در سالمندان صحبت کردیم، بررسی کردیم که بیماری آلزایمر چیست و چه عواملی باعث به وجود آمدن این بیماری می‌شود.

همچنین روش‌های موثری که با انجام آن می توانید از مبتلا شدن به آلزایمر جلوگیری کنید را شرح دادیم. در آخر هم در مورد درمان این بیماری و نحوه مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر را به شما توضیح دادیم و گفتیم که اگر شرایط مراقبت از این بیماران را ندارید می‌توانید به مراکز نگهداری سالمندان مراجعه کنید و بیمار خود را در بخش ویژه بیماران آلزایمری بستری کنید. مراکز نگهداری سالمندان امکانات مختلفی در اختیار سالمند شما قرار می‌دهند.

اگر قصد دارید سالمند خود را به مرکز نگهداری سالمندان بسپارید، خانه سالمندان پارسایان بهترین گزینه برای شما است. این مرکز بهترین خدمات و امکانات را در اختیار سالمندان قرار می‌دهد.

توجه داشته باشید اگر سوالی در خصوص این بیماری و نحوه بستری سالمندان در این مرکز را دارید می‌توانید با ما در بخش نظرات درمیان بگذارید، مشاورین ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها