بیماری پارکینسون در سالمندان

بیماری پارکینسون در سالمندان

بیماری پارکینسون در سالمندان

بررسی علل، علائم و راه های درمان بیماری پارکینسون در سالمندان

برای آشنایی با علل، علائم و راه های درمان بیماری پارکینسون در سالمندان، و همچنین دریافت راهنمایی در مورد بهترین استراتژی های مراقبت و نگهداری از عزیزان مبتلا به پارکینسون، با خانه سالمندان پارسایان همراه باشید. همچنین با مطالعه این مقاله پی به نقش موثر خانه سالمندان در تشخیص، کنترل و درمان این بیماری خواهید برد.

بیماری پارکینسون چیست؟

پارکینسون یا در اصطلاح پزشکی PD، نوعی اختلال عصبی است که ناحیه خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه منجر به لرزش، سفت شدن اندام ها و نواحی مختلف بدن می گردد. بیماری پارکینسون در سالمندان شایع تر از سایر سنین است.

بیماران مبتلا به پارکینسون در حرکت های عادی دچار مشکل می شوند، هماهنگی عمومی اعضا بدنشان تحت تاثیر قرار گرفته و راه رفتن و حفظ تعادل برایشان دشوار می شود، حتی در شرایط پیشرفته بیماری پارکینسون، شخص مبتلا، قدرت بلع غذا را از دست داده و در نهایت ممکن است بیماری بر قدرت تکلم فرد تاثیر بگذارد.

این بیماری پیشرونده است، یعنی به مرور زمان بدتر شده و قابل درمان قطعی نیست. بیماری پارکینسون در سالمندان علاوه بر اثراتی که بر حرکت بیمار دارد، ممکن است خواب، حافظه و رفتار او را با مشکل مواجه کند.

شروع بیماری پارکینسون

شروع بیماری پارکینسون در سالمندان:

بیماری پارکینسون در سالمندان همانند سایر سنین، زمانی اتفاق می افتد که نورون های خاصی در مغز از بین می روند یا دچار اختلال می شوند. این سلول های عصبی جایی در مغز میانی به نام عقده های بازال قرار دارند، عقده های بازال بخش هایی از مغز هستند که حرکت ماهیچه ها را کنترل کرده و دوپامین تولید می کنند. دوپامین نوعی ماده شیمیایی است که مسئول عملکرد هماهنگ ماهیچه هاست.

با این وجود محققان نمی دانند چه تعداد نورون باید از بین بروند تا علائم ایجاد بیماری پارکینسون ظاهر شوند، اما داده های آماری نشان می دهد این عدد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از نورون ها است.

در رابطه با اینکه چه عاملی باعث شروع پارکینسون می شود هنوز یافته ی علمی دقیقی وجود ندارد، اما بر اساس مطالعات انجام شده، در حال حاضر شواهد موجود نشان می دهد که ممکن است، عوامل ژنتیکی و محیطی علت بروز این بیماری باشند، همچنین سموم محیطی تاثیر بسزایی در پیشرفت بیماری پارکینسون دارد. درصد ابتلا به پارکینسون بسته به محل زندگی افراد متفاوت است، و مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند.

پزشکان متخصص مرکز سالمندان، به علت تعدد مواجه با بیماران مبتلا به پارکینسون، اطلاعات دقیق تری در رابطه با علائم این بیماری دارند. به همین جهت این دسته از متخصصین می توانند کمک بسزایی در جهت تشخیص و درمان PD در سالمندان مبتلا به این بیماری نمایند. 

علائم بیماری پارکینسون

علائم بیماری پارکینسون در سالمندان:

لرزش مداوم اعضاء بدن یکی از شایع ترین علائم این بیماری در سالمندان است. بیماران مبتلا به پارکینسون در مراحل اولیه بیماری علائم زیر را نشان می دهند:

 • حرکت کند
 • سفتی عمومی یا خاص اعضا بدن
 • درد عمومی یا خاص در اعضا بدن
 • از دست دادن بویایی و یا چشایی

سایر علائم شایع در بیماران مبتلا به پارکینسون شامل موارد زیر است:

 • عدم حفظ تعادل بدن
 • افسردگی
 • اختلال در خواب نرمال
 • کاهش حرکت اندام های صورت
 • گرفتگی عضلات دست
 • صحبت کردن به حالت خفگی
پارکینسون در سالمندان

تشخیص بیماری پارکینسون در سالمندان:

این بیماری در سالمندان همانند سایر رده های سنی، به راحتی قابل تشخیص نیست، زیرا هیچ آزمایشی بطور قطع پارکینسون را نشان نمی دهد. با این وجود، آزمایش هایی وجود دارد که می تواند به پزشک متخصص حاضر در خانه سالمندان کمک کند تا ارزیابی دقیقتری از احتمال وجود این بیماری داشته باشد.

از آنجایی که، نحوه پیشرفت بیماری در افراد متفاوت است، پزشکان نمی توانند بطور دقیق دریابند که علائم بیماری با چه سرعتی در حال پیشرفت هستند، یا کدام علائم خاص برای هر بیمار نشان دهنده بروز پارکینسون می باشد.

به عنوان مثال عوارض دارویی، مسدود شدن رگ های خونی در مغز یا سایر بیماری های مزمن مانند زوال عقل می توانند از جمله عوامل بروز بیماری پارکینسون در سالمندان باشند. بنابراین بیان اینکه چه عامل یا عوامل خاصی باعث شروع بیماری پارکینسون باشد دشوار است.

با این حال، بیمار مبتلا به پارکینسون هرچه زودتر به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند بهتر است. زیرا از آنجایی که، بیماری پارکینسون در سالمندان یک بیماری مزمن است، و برای حفظ کیفیت زندگی در طول زمان نیاز به روش های درمانی زیادی دارد، پزشک متخصص می تواند با اتخاذ و اجرای یک رژیم درمانی مناسب به شخص مبتلا کمک کند زندگی خود را به شکل بهتری سپری کند.

برای تشخیص درست بیماری پارکینسون در سالمندان، یک متخصص مغز و اعصاب باید سالمند عزیز شما را معاینه عصبی کرده و پرونده پزشکی او را به دقت ارزیابی کند. و همچنین علائم فیزیکی شخص سالمند را مشاهده و بررسی نماید.

بنابراین شما با مراجعه به مرکز سالمندان پارسایان می توانید از خدمات ارائه شده در این زمینه بهره مند شوید. در مرکز نگهداری سالمندان پزشک متخصص مغز و اعصاب آماده خدمت رسانی به عزیزان سالمند است.

درمان پارکینسون

شرایطی که شبیه پارکینسون است:

برخی از بیماری ها علائمی مشابه با علائم پارکینسون دارند، که این موضوع باعث اختلال در تشخیص زودهنگام PD می شود. و این مسئله نشان می دهد که در مراحل اولیه بروز بیماری، مراجعه به متخصص نورولوژی یا مرکز سالمندان بسیار با اهمیت است. بنابر داده های آماری بنیاد جهانی پارکینسون، طیف گسترده ای از علائم وجود دارند که مشابه علائم بروز بیماری پارکینسون هستند.

    ۱- اختلال لرزش اساسی

بسیاری از سالمندان اختلال لرزش اساسی را تجربه می کنند. این لرزش ها با لرزش در بیماری پارکینسون متفاوت است چراکه هر دو دست را تحت تاثیر قرار می دهند.

    ۲- فلج فوق هسته ای پیشرونده

این علامت معمولا بعد از ۵۰ سالگی مشاهده می شود، و خیلی سریعتر از پارکینسون پیشرفت می کند، که باعث عدم تعادل، زمین خوردگی، سفت شدن اعضا میانی و اختلال در حرکت چشم می شود.

    ۳- دژنراسیون کورتیکوبازال

این یک بیماری غیر معمول است که بر روی گفتار، تعادل و وضعیت عمومی بدن بیمار تاثیر می گذارد. در این بیماری اندام های آسیب دیده به شدت یا کاملا ناتوان می شوند.

    ۴- آتروفی سیستم چندگانه

آتروفی سیستم چندگانه شبیه ترین علائم را با پارکینسون نشان می دهد، و این موضوع کار پزشکان را در تشخیص بیماری بسیار دشوار می کند. آتروفی از اواسط دهه پنجم زندگی شروع شده و پیشرفتی بسیار سریع دارد، که دو ویژگی اساسی این بیماری تخریب کننده عصبی هستند.

    ۵- پارکینسونیسم عروقی

این بیماری ممکن است بعد از سکته های خفیف ایجاد شود، و معمولا به اختلال های حرکتی منجر می شود که غالبا در پاها نمایان می شود. گرچه روش های درمانی این بیماری مشابه با بیماری PD است، اما درمان در این بیماری کمتر موفق است.

    ۶- دمانس بدن لوئی (LBD)

اجسام لوئی ساختارهای پروتئینی گردی هستند که در بین سلول های مغز ایجاد می شوند، آنها را جابه جا کرده و باعث اختلال در عملکرد آنها می شوند. بیماران مبتلا به این بیماری معمولا پارکینسونیسم را علاوه بر اختلال شناختی مشابه با آلزایمر نشان می دهند، مانند توهمات واضح. برای آشنایی بیشتر میتوانید مقاله بیماری آلزایمر در سالمندان را مطالعه کنید، همچنین برای آگاهی از خدمات و امکانات آسایشگاه پارسایان مطالب بخش آلزایمر را مشاهده نمایید.

بیماری پارکینسون

درمان بیماری پارکینسون:

با وجود اینکه برخی از علائم PD را در سالمندان می توان با دارو کنترل کرد، پارکینسون برگشت ناپذیر و پیشرونده باقی می ماند. داروهایی وجود دارند که به بیماران مبتلا به پارکینسون بسیار کمک می کنند تا زندگی بهتری داشته باشند، حتی پزشک متخصص شما ممکن است گزینه جراحی را هم پیشنهاد کند.

داروهای پارکینسون:

به این دلیل که علائم بیماری در هر شخص متفاوت است، انتخاب دارو و تعیین دوز آن باید بر اساس پیشرفت بیماری در هر شخص سفارش و تنظیم شود.

از جمله دارو های پارکینسون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Levodopa/Carbidopa
 • Dopamine agonists
 • Symmetrel
 • Anticholinergics
 • MAO inhibitors
 • Tasmar
 • Comtan

با توجه به تفاوت بیماری در اشخاص مختلف، به شما توصیه می کنیم اکیدا از استفاده بدون نسخه دارو های فوق خودداری کنید، و برای درمان حتما به پزشک متخصص یا مرکز سالمندان مراجعه نمایید.

جراحی ها در روند درمان بیماری پارکینسون:

تکنیک های مختلف جراحی در درمان بیماری پارکینسون در سالمندان وجود دارد، گرچه لازم است بدانید هیچکدام باعث درمان قطعی نمی شوند، و دارای عوارضی هم هستند. ما به دو مورد از رایج ترین آنها اشاره می کنیم:

    ۱- روش های ضایعه مغزی

          تالاموتومی و پالیدوتومی تکنیک هایی هستند که ناحیه هایی از بافت مغز را که درگیر پارکینسون هستند از بین می برد. تالاموتومی در کاهش لرزش های شدید موثر است، و پالیدوتومی در کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان دارویی طولانی مدت انجام می شود.

    ۲- تحریک عمقی مغز (DBS)

          این روش یک تکنیک جایگزین برای جراحی ضایعات مغزی است. در این روش یک الکترود فلزی در ناحیه مورد نظر از مغز قرار می گیرد، و یک پالس مشخص برای تغییر عملکرد غیرطبیعی آن ناحیه ارسال می شود.

          در این روش هیچ بافت مغزی از بین نمی رود. اگر علائم ایجاب کند، با توجه به وضعیت سلامت بیمار ممکن است از این روش در هر دو طرف مغز استفاده شود.

پارکینسون در سالمندان

ادامه زندگی با پارکینسون:

شخص مبتلا به پارکینسون در روند درمان خود، با چرخه ای از مراحل مختلف و خسته کننده روبروست. در این حال، ایجاد برنامه ورزشی مناسب، بهبود رژیم غذایی و تغییر برنامه های روزانه، زیر نظر پزشک متخصص می تواند به میزان قابل توجهی زندگی بیمار عزیز شما را بهبود بخشد.

شواهد امیدوار کننده ای در دست است که نشان می دهد، طب سوزنی باعث تسکین علائم پارکینسون و کاهش اختلال خواب بیمار می شود. محققین به بیماران مبتلا به PD ورزش در آب، تای چی و حتی رقص درمانی را برای فعال ماندن عضلات توصیه می کنند، همچنین پیاده روی برای حفظ حرکت عضلات بسیار ضروری است.

بیماران مبتلا به پارکینسون اغلب از حضور در جمع اجتناب می کنند، که این موضوع می تواند متقاعد کردن آنها را برای پیوستن به گروه های حمایتی پارکینسون و یا خانه سالمندان دشوار کرده، و روند درمان آنها را کندتر کند. به گفته محققین اولین قدم بیمار در راه درمان پارکینسون بعد از مراجعه به پزشک، هم صحبتی با یک فرد مبتلاست. قدم بعدی یافتن یک تیم متخصص مراقبتی است که برای درمان این بیماری آموزش دیده اند، و چنین تیمی در مرکز سالمندان وجود دارد.

سخن پایانی …

در مطالب فوق ما با شما درباره شناخت بیماری پارکینسون در سالمندان، علل و علائم آن، راه های تشخیص و روش های درمانی این بیماری صحبت کردیم. اکنون شما تا حدود زیادی این بیماری مزمن را می شناسید، همچنین می دانید که برای کنترل و درمان این بیماری پیشرونده نیاز به تخصص و امکانات ویژه ای است. بنرابراین اگر شخصی از عزیزان شما مبتلا به این بیماری است، ما به شما توصیه می کنیم برای درمان به بهترین مرکز نگهداری و مراقبت از بیماران پارکینسون مراجعه نمایید.

پیشنهاد ما به شما پارسایان است. چرا که، خانه سالمندان پارسایان به عنوان بهترین مرکز سالمندان کشور، با بهره مندی از برترین متخصصین حوزه پزشکی، و همچنین در اختیار داشتن مدرنترین امکانات درمانی، می تواند عالی ترین خدمات را به عزیزان شما ارائه کند.

                                                  خانه سالمندان پارسایان بالاترین سطح از سلامت را برای شما آرزومند است.  

اشتراک‌گذاری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها