elderlydepression-خانه- سالمندان-پارسایان

۳ روش درمانی برای افسردگی در سالمندان

امروز با یکی دیگر از مقالات خانه سالمندان پارسایان همراه هستید، موضوع مورد بحث این مقاله درمورد افسردگی در سالمندان است. در این مطلب به طور کامل در مورد افسردگی سالمندان، علل به وجود آمدن آن و همچنین روش های درمانی صحبت می کنیم.

افراد سالمند بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند، همانطور که می دانید بسیاری از سالمندان از بیماری های مزمن رنج می برند و افسردگی هم در افرادی که به بیماری های مزمن  مبتلا هستند بیشتر مشاهده می شود.

سالمندان عزیزی که  دارای علائم و نشانه هایی است که به آن ها اشاره می کنیم حتما باید توسط روانشناس و یا روانپزشک معاینه شوند که اگر به افسردگی مبتلا شده باشند تحت درمان قرار بگیرند.

ما در این مقاله به طور کامل درمورد افسردگی در سالمندان، انواع آن، علائم و نشانه ها، روش های درمانی و راه های جلوگیری از آن صحبت خواهیم کرد . اگر سالمند محترم شما دارای علائم معرفی شده می باشد، می توانید با مشاورین مرکز پارسایان که بهترین خانه سالمندان تهران است در ارتباط باشید، مشاورین ما بهترین راه کارها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند.

Depression in the elderly2-

افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال مغزی است که می تواند بر احساسات، عمل و تفکر افراد تاثیر بگذارد. افسردگی یک مشکل رایج در میان افراد سالمند است اما باید بدانید که این مشکل یک بخش طبیعی از سالمندی نیست و طبق مطالعات انجام شده بیشتر سالمندان با داشتن بیماری ها و مشکلات جسمی از زندگی خود احساس رضایت دارند.

افسردگی یک مشکل جدی است و برای رفع آن درمان های مختلفی در دسترس قرار دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

انواع مختلف افسردگی در سالمندان

افسردگی انواع مختلفی دارد که سالمندان ممکن است به هریک از این انواع مبتلا شوند:

۱. افسردگی اساسی

افسردگی اساسی یکی از شدیدترین نوع افسردگی است و علائم و نشانه ها طی دو هفته ظاهر می شوند، این نوع افسردگی باعث ایجاد اختلال در انجام کارهای روزانه فرد مبتلا می شود.

علائم افسردگی اساسی:

 • بی خوابی و یا پرخوابی
 • کاهش فعالیت جسمی
 • خستگی و از دست دادن انرژی
 • احساس بی ارزش بودن
 • کاهش تمرکز و تصمیم گیری

۲. افسردگی مداوم

افسردگی مداوم اختلال  خفیف و مزمنی است که علائم آن طی دوسال ظاهر می شوند، افراد مبتلا به این نوع افسردگی به راحتی می توانند کارهای روزانه خود را انجام دهند. افسردگی مداوم بیشتر از افسردگی اساسی می تواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد به دلیل اینکه دوره آن زمان بیشتری را صرف می کند.

علائم افسردگی مداوم:

 • کم اشتهایی یا پرخوری
 • خستگی و کاهش انرژی
 • کاهش اعتماد بنفس
 • احساس نا امیدی
 • بی خوابی وخواب بیش از حد
 • ضعف در تمرکز

۳. افسردگی ناشی از دارو و مواد

علت به وجود آمدن این افسردگی استفاده از داروها، مواد مخدر و یا الکل است.

۴. افسردگی ناشی از بیماری

علت بعضی از افسردگی ها وجود یکسری بیماری ها مانند بیماری های سرطانی و قلبی است.

سایر افسردگی ها عبارتند از: افسردگی روان پریشی، اختلال عاطفی فصلی و افسردگی پس از یائسگی است.

elderlydepression-خانه- سالمندان-پارسایان

عوامل تاثیر گذار در ابتلا به افسردگی چیست؟

تغییرات در مغز می تواند بر خلق و خوی افراد تاثیر گذار باشد و منجر به افسردگی شود، مورد دیگری که در ابتلا به افسردگی تاثیر دارد رویداد های مهم زندگی، مثل تشخیص پزشکی یا مرگ عزیزان است. استرس هم یکی دیگر از عواملی می باشد که در ابتلا به افسردگی نقش دارد.

طبق تحقیقات انجام شده همه عواملی شرح داده شده با خطر ابتلا به افسردگی در ارتباط هستند اما لزوما باعث افسردگی نمی شوند.

مواردی زیادی در ابتلا به افسردگی در سالمندان وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • وجود برخی از بیماری ها مثل سرطان، سکته مغزی
 • استرس
 • ژنتیک
 • مشکلات خواب
 • تنهایی
 • نداشتن فعالیت بدنی و ورزش

علائم افسردگی در سالمندان را بدانید!

تشخیص افسردگی در افراد سالمند کمی دشوار تر از دیگر افراد است به این دلیل که امکان دارد علائم متفاوتی نبست به افراد جوان تر داشته باشند. افراد سالمندی که به افسردگی مبتلا هستند غم و اندوه، علائم اصلی افسردگی در آنها نیست و ممکن است افسردگی آنها با بی حسی و یا عدم علاقه به فعالیت ها همراه باشد.

طبق صحبت های گفته شده علائم افسردگی در سالمندان متفاوت است اما علائمی که در افسردگی بسیار رایج است را به شما معرفی می کنیم:

 • احساس نا امیدی، گناه، بی ارزشی
 • حالت مضطرب و غمگین به طور مداوم
 • تحریک پذیری
 • خستگی و کاهش انرژی
 • مشکل در تصمیم گیری، تمرکز و به خاطر سپردن
 • مشکل در بی خوابی
 • خوردن کمتر یا بیشتر از حد طبیعی

اگر سالمند شما از علائم معرفی شده چندین مورد را دارند و این علائم و نشانه ها بیش از دو هفته می باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنند. این علائم ها می توانند نشانه های افسردگی و یا دیگر بیماری ها باشند، افسردگی را جدی بگیرید.

افراد سالمند بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند، همانطور که می دانید بسیاری از سالمندان دارای بیماری های مزمن هستند و افسردگی هم در افرادی که به دیگر بیماری ها مبتلا هستند بیشتر مشاهده می شود.

بیماری آلزایمر در سالمندان یکی از بیماری های مزمن می باشد که خطر ابتلا به آن در سالمندان بسیار زیاد است.

Depression in the elderly6-min

درمان افسردگی در سالمندان

بنظر شما افسردگی درمان دارد؟ همراه ما بمانید تا به پاسخ این سوال برسیم.

افسردگی قابل درمان است حتی اگر از نوع شدید هم باشد، برای آن روش های درمانی موثری وجود دارد.توجه داشته باشید اگر سالمند عزیز شما دارای علائم و نشانه های ذکر شده می باشد سریعا به دنبال درمان باشید. برای درمان می توانید به روانپزشک، روانشناس و یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

امکان دارد استفاده از بعضی داروها و یا بیماری ها علائمی شبیه به افسردگی داشته باشند که پزشک می تواند از طریق معاینه و آزمایشات تشخیص دهد که فرد به افسردگی مبتلا شده است یا خیر.

روش های مختلف درمان افسردگی در سالمندان

روان درمانی:

روش روان درمانی که از طریق مشاوره  یا گفتار درمانی انجام می شود به افراد کمک می کند که احساسات، افکار و رفتارهای نگران کننده شناسایی و بهبود پیدا کند. این کار از طریق یک روانشناس، روانپزشک، مددکار اجتماعی و یا دیگر متخصصان مراقبت بهداشت روان انجام می شود. کارهایی که برای درمان افسردگی در این روش انجام می شود عبارتند از: درمان رفتاری، شناختی و درمان بین فردی

داروهای ضد افسردگی:

داروهای زیادی برای درمان افسردگی وجود دارند که از طریق آن هورمون هایی که در خلق و خوی فرد تاثیر می گذارند را متعادل می کنند، داروهای ضد افسردگی را روانپزشک و یا پرستار بهداشت روان تجویز می کند.

الکتروشوک درمانی:

روش دیگری که برای درمان افسردگی در سالمندان استفاده می شود الکتروشوک درمانی است. و به این صورت است که جریان الکتریکی ایمن و خفیفی از مغز عبور می کند. این روش درمان زمانی انجام می شود که بیماری فرد مبتلا با دیگر روش ها بهبود پیدا نکرده است.

طبق آمارهای بدست آمده نشان می دهد استفاده از روان درمانی و داروها برای سالمندان بسیار موثر. واقع شده است. اما باید بدانید این روش های درمانی و دارویی برای همه مناسب نیستند و در هر فرد متفاوت است. باید چندین روش درمانی را انجام داد تا به یک روش درمانی موثر برسید.

Depression in the elderly3-min

راه های پیشگیری افسردگی چیست؟

بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می آید که آیا می توان از افسردگی جلوگیری کرد و خطر ابتلا به آن را کاهش داد. در برخی موارد نمی توان از افسردگی پیشگیری کرد، اما  تغییر سبک زندگی سالم می تواند به سالمندان کمک کند که سلامت روان آنها بهبود پیدا کند. راه های پیشگیری افسردگی به شرح زیر است:

 • فعالیت بدنی
 • داشتن رژیم غذایی سالم
 • ساعات خواب متعادل
 • در ارتباط بودن با خانواده و دوستان
 • انجام فعالیت های مورد علاقه

سخن پایانی:

همه افراد جامعه ممکن است به افسردگی دچار شوند اما افسردگی در سالمندان بسیار شایع تر می‌باشد،اگر سالمند شما به افسردگی مبتلا شده است و بدنبال یک راه درمان موثر هستید ما در این مقاله به شما کمک کردیم که علت های این مشکل را پیدا کنید و همچنین روش های درمانی مناسب را دراختیار شما قرار دادیم  تا از طریق آن بتوانید به سالمندان محترم کمک کنید که ادامه حیات خود را با کیفیت بالاتری سپری کنند.

اگر درمورد افسردگی در سالمندان سوالی دارید می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اشتراک‌گذاری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها