سرگرمی سالمندان

انواع سرگرمی برای سالمندان آلزایمری، بیسواد، پارکینسون و…

تفریح درمانی، اهمیت زیادی در جهت حفظ و ارتقاء سلامت سالمندان دارد و باید به‌گونه‌ای برای ایشان طراحی شود که متناسب با شرایط آن‌ها باشد. از دیگر مزایای سرگرمی، پیدا کردن دوستان و روابط جدید است که در افزایش حس حضور سالمند در جامعه نقش به‌سزایی دارد و به سالمند کمک می‌کند که از لحاظ فیزیکی، احساسی و ذهنی در شرایط مطلوبی قرار بگیرد.

در ادامه به نکات مهمی که در این زمینه وجود دارد اشاره‌کرده و برای سالمندان با بیماری‌های مختلف تفریحاتی را معرفی می‌کنیم، همچنین به معرفی بهترین خانه سالمندان تهران می‌پردازیم که با توجه به اهمیت این موضوع، توجه ویژه‌ای به آن نشان داده است.

تحقیقات نشان داده است که تفریحات سرگرم‌کننده، مزایای بسیاری برای سالمندان دارد. سرگرمی سالمندان دارای قدرت بی‌نظیری است که به آن‌ها کمک می‌کند تا کارایی مغزشان را بهبود ببخشند. همچنین از بیماری‌هایی چون آلزایمر جلوگیری کرده و افراد سالمند را به یادگیری مطالب جدید امیدوار می‌کند.

معیارهای انتخاب سرگرمی جالب برای سالمندان

این تصور که تفریح و سرگرمی تنها برای جوانان است و وقتی فردی پا به سن می‌گذارد باید از همه خوشی‌های دنیا دست بکشد، کاملا غلط است. اگر در اطرافیان شما سالمندی حضور دارد باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا آن‌ها از سرگرمی‌های مورد علاقه‌شان نهایت بهره را ببرند. البته طبیعی است که اقتضائات این دوره سنی را نیز باید برای انتخاب تفریح و سرگرمی در نظر گرفت. از جمله مهم‌ترین معیارهای انتخاب انواع سرگرمی برای سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازی‌هایی را انتخاب کنید که با شرایط جسمانی سالمندان سازگار هستند.
 • سرگرمی‌ها باید هرگونه حس افسردگی را در سالمندان از بین ببرند.
 • سالمندان باید حتما از پس انجام سرگرمی‌ها بربیایند تا احساس موفقیت در آن‌ها ایجاد شود.
 • ایجاد حس استقلال در تفریحات و سرگرمی‌های سالمندان موضوعی ضروری است.
 • هرچه در قالب بازی‌ها تعامل سالمندان با دیگران بیشتر باشد، برای تقویت روحیه آن‌ها مناسب‌تر است.
 • به سراغ بازی‌های فکری بروید که حافظه سالمندان را درگیر می‌کند.
 • تفریحات را به چشم کاردرمانی برای سالمندان جهت تقویت مهارت‌های حرکتی در نظر بگیرید.
 • سرگرمی‌ها باید با شرایط فرهنگی و اجتماعی سالمندان مطابقت داشته باشد.
 • به سراغ تفریحاتی بروید که تجربیات شیرین روزهای جوانی را برای سالمندان تداعی می‌کنند.

در کنار تمام معیارهایی که به منظور انتخاب انواع سرگرمی برای سالمندان ذکر کردیم، نباید از یک نکته مهم غفلت کنید. حتی اگر بهترین و گران‌ترین تفریح دنیا را برای سالمندان در نظر بگیرید تا زمانی که با علایق شخصی آن‌ها سازگاری نداشته باشد، نمی‌توانید نتیجه مطلوبی را متصور شوید. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن اولویت را به برنامه‌هایی اختصاص دهید که باب میل آن‌هاست تا راحت‌تر با شما همکاری کنند.

انتخاب سرگرمی سالمندان مناسب با شرایط سالمند

شرکت سالمندان در فعالیت‌های سرگرم‌کننده، راه مناسبی برای بهبود سازگاری و برقراری ارتباط موثر با سالمند است. 

همچنین شرایطی را فراهم می‌کند تا سالمند با سایرین تعامل اجتماعی داشته باشد. سرگرمی سالمندان، به‌خصوص برای آن‌هایی که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند مناسب است؛ زیرا به این وسیله احساس می‌کنند که در خانه خودشان هستند.

 پرستاران در آسایشگاه‌ها می‌توانند سرگرمی‌هایی را بر اساس گام‌های زیر برای سالمندان طراحی‌ کرده و اجرا کنند.

با بهره‌گیری از حضور روان‌شناسان در خانه‌های سالمندان می توان به به انتخاب سرگرمی مناسب و درمان بیماری‌های روحی و جسمانی در سالمندان پرداخت.

۱. ارزشیابی

از یک روش همه‌جانبه برای ارزیابی یک فعالیت سرگرم‌کننده، استفاده کنید. توانایی‌ها، اولویت‌ها و علائق افراد را در نظر بگیرید و وضعیت احساسی، جسمی، ذهنی و فیزیکی سالمند در زندگی روزمره را مشاهده کرده و به نارسایی‌ها و محدودیت‌هایش توجه کنید.

محدودیت‌ها و عوامل محیطی را لحاظ کنید، سعی کنید طراحی فعالیت با هدف سرگرمی همخوانی داشته باشد.

۲. برنامه‌ریزی

هدف و نوع فعالیت را مشخص کنید، اینکه نوع سرگرمی ذهنی یا فیزیکی  است و یا در گروهی ۲ تا ۳ نفرِه، یا بزرگ‌تر انجام می‌شود. تعداد شرکت‌کنندگان و توانایی‌هایشان را در نظر بگیرید. 

می‌توانید بر اساس اطلاعات بالا برای تاریخ، زمان، تعداد دفعات، وسایل موردنیاز، کارکنان لازم و محل وقوع فعالیت تصمیم بگیرید.

سالمندانی را دورهم جمع کنید که علایق، خصوصیات و نیازهای مشابهی دارند. برای بیشتر سالمندان تمرکز کردن کاری دشوار است، هیچ فعالیتی برای سرگرمی سالمندان نباید از ۴۵ دقیقه بیشتر باشد. طول فعالیت به ‌میزان توجه هر سالمند نیز بستگی دارد.

۳. نوع انتخاب

فعالیتی را انتخاب کنید که با توانایی ذهنی و فیزیکی سالمند، هماهنگ باشد. سطح فعالیت سرگرم‌کننده باید مناسب حال سالمند باشد. 

فعالیت‌هایی را انتخاب نکنید که هدف آن‌ها صرفاً رقابت باشد. در انتخاب فعالیت تنوع به خرج داده تا سالمند خسته نشود. فعالیت باید باهدفی که برای آن تعیین‌شده، سازگار باشد. 

فعالیت‌های ساده برای ایجاد تمرکز در سالمند کافی هستند. سالمندان دوست دارند از فرآیند فعالیت لذت ببرند، آن‌ها را تشویق کنید تا همراه بااحساس موفقیت، تجربه مثبتی داشته باشند.

فعالیت‌های روزانه
36CE6E85-4E94-4BBE-BC39-94CC3BB57E2A

برنامه‌ریزی تفریحات مناسب سالمندان و برگزاری جشن‌هایی با سلیقه و روحیات آن‌ها، یکی از اولویت‌هایی است که سرای سالمندان پارسایان به آن توجه ویژه‌ای داشته و سعی در ارتقا و بهبود هرچه بهتر این امر مهم دارد.
برنامه های تفریحی و سرگرمی سرای سالمندان پارسایان:
برگذاری موسیقی زنده.
برگذاری جشن تولد و مناسبت های خاص شخصی سالمندان و خانواده های ایشان.
برگذاری جشن های ملی و مذهبی شامل عید، یلدا، سیزده بدر و …
برگزاری کلاس‌های گروهی آموزشی.
برخورداری مرکز از وسایل بازی شامل شطرنج دارت و…
پخش فیلم و موسیقی.
برگذاری برنامه های گروهی شعر، داستان و قصه خوانی.
تفریحات خارج از مرکز شامل رفتن به رستوران، پارک، سینما، تئاتر و اماکن مذهبی.خدمات روانشناسی خانه سالمندان پارسایان

از بهترین خدمات پارسایان در بحث روانشناسی سالمندان عبارت است از:
• تشکیل پرونده پس از ورود سالمند به مرکز برای تعیین سطح شناخت، حافظه و غیره برای اهداف درمانی
• برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط متخصصین مجرب حوزه روانشناسی برای کارکنان و خانواده سالمندان
• پیگیری به مشکلات عمده روانشناسی مانند استرس، اضطراب و دیگر موارد از سوی سالمند و خانواده آن‌ها
• حضور پیوسته متخصصین و کارشناسان روانشناسی در شیفت‌های کاری
• برگزاری کلاس‌هایی جهت توجیه خانواده سالمندان و همچنین کلاس‌های شاداب‌سازی برای سالمندان
خانه سالمندان پارسایان با توجه به بهداشت روانی سالمندان و با بکارگیری روانشناسان و مددکاران متخصص و مجرب، محیطی امن برای سکونت عزیزان شما فراهم کرده است.

انواع سرگرمی سالمندان مناسب برای همه

 

بازی‌ها و ورزش‌های پرجنب‌وجوش

این فعالیت‌ها به شما این شانس را می‌دهند که کمی ورزش کنید، هماهنگی دست و چشمتان را بهبود ببخشید و احساس کنید که بر فضای اطرافتان تسلط دارید. 

همه این‌ها به شما احساس خوشنودی می‌دهد، مخصوصاً اگر در آن‌ها مانعی را پشت سر بگذارید یا به‌طور دوستانه با دیگران رقابت کنید. چند نمونه از بازی‌های جالب‌توجه:

گلف، شمشیربازی، تنیس، بدمینتون، والیبال

مهمانی‌ها و سایر دورهمی‌های اجتماعی

معاشرت راه مؤثری برای سرگرمی سالمندان در زندگی‌شان است، به‌خصوص زمانی که بتوانید خاطراتتان را بازگو کرده یا در مورد مسائل موردعلاقه‌تان صحبت کنید. حضور در دورهمی و مهمانی برای میل کردن وعده‌های غذایی علاوه بر سرگرمی راهی شگفت انگیز با هدف رفع بی اشتهایی در سالمندان است.

 

بازی‌های سنتی و حل پازل

بازی‌های سنتی راه‌ بسیار خوبی برای معاشرت است. به‌وسیله بازی می‌توانید از چالش لذت‌بخش یک رقابت دوستانه لذت ببرید. حل جورچین هم کمک می‌کند تا ذهنتان تیزتر شود و احساس پیشرفت و موفقیت کنید.

تعامل با حیوانات برای سرگرمی سالمندان

حیوانات هم مانند همه مردم نیاز دارند تا سرگرم شوند، به همین دلیل بازی با آن‌ها برای هر دو طرف مفید است.

از طرف دیگر، حتی اگر حیوان خانگی ندارید، می‌توانید حیوانی در گوشه و اطراف خود پیدا کنید. بسیاری از پناهگاه‌های حیوانات همواره پذیرای سالمندانی هستند که می‌خواهند به سگ‌ها، گربه‌ها و سایر مخلوقات دلسوزی و توجه نشان دهند.

رقصیدن و سایر اجراهای هنری

رقصیدن همراه با موسیقی یکی دیگر از انواع سرگرمی سالمندان و روش‌های افزایش شادی است. رقص بدن شما را با ریتم‌های هیجان‌انگیز و شفابخش مرتبط می‌کند. 

سعی کنید آهنگ‌های مردمی و محبوب را حتی اگر خارج از ریتم است، در جلوی دیگران بخوانید. این کار، تفریحی بامزه و لذت‌بخش است. از تلاشتان لذت ببرید و مشکلات را چندان جدی نگیرید. آواز خواندن و همخوانی گروهی یکی از روش‌های پرکاربرد در روش موسیقی درمانی برای سالمندان است. داستان‌گویی و اجرا در نمایش‌های کوتاه و استند-آپ کمدی هم بسیار جذاب است.

فرصت را از دست نداده و کارهای زیر را انجام دهید:

 • رقص‌های مختلف
 • بازی کردن در نمایش
 • تعریف جک برای حضار
 • کتاب خواندن برای کودکان
 • نوشتن نمایش‌نامه

اثرات شادی در سالمندان نباید نادیده گرفته شود زیرا ارتباط مستقیمی بر درمان انواع بیماری‌ها، بهبود خلق و خو و سایر اختلالات دوران سالمندی دارد. رقصیدن یا تعریف جک یکی از راه‌های شاد کردن سالمندان است.

سرگرمی مناسب سالمند در فضای باز

باغبانی، تماشای پرندگان و سایر وقت‌گذرانی‌های خارج از خانه

تا زمانی که هوا خوب است، بیرون ماندن تأثیر بسیار خوبی در حال شما می‌گذارد. طبیعت سرشار از تصاویر، صداها، بوها و حس‌های لذت‌بخش است. احساس می‌کنید که در دل طبیعت یک کاشف هستید و به جریانی بزرگ‌تر از خود متصل می‌شوید. تفریحات زیر را برای  سرگرمی سالمندان در بیرون از خانه در نظر بگیرید:

 • باغبانی
 • تماشای پرندگان
 • پیاده‌روی
 • کوهنوردی
 • پیک‌نیک
 • قایق‌سواری
 • بادبادک‌بازی
 • عکاسی از طبیعت
 • فلزیابی

شاید جالب باشد بدانید انجام این سرگرمی‌ها و داشتن فعالیت فیزیکی در فضای باز علاوه بر سرگرمی یکی از بهترین روش‌های کنترل فشار خون بالا در سالمندان است. پس تاکید می‌کنیم از این نوع فعالیت‌ها غافل نشوید و از هر فرصتی برای لذت بردن در هوای تازه استفاده کنید.

سفر تفریحی

برای یک سفر تفریحی، انتخاب‌های جذابی وجود دارد به‌خصوص اگر گروهی کوچک تشکیل داده و تجربیاتتان را باهم به اشتراک بگذارید. 

ممکن است دیگر کودک نباشید اما این به آن معنی نیست که نتوانید به یک اردوی علمی بروید و اکتشاف، هیجان، نشاط و پیوندهای اجتماعی را تجربه کنید. می‌توانید مکان‌ها و رویدادهای زیر را امتحان کنید:

 • کارناوال‌ها
 • بازارهای روستایی
 • کلاب‌های کمدی
 • موزه‌ها
 • مراکز خرید
 • کنسرت‌ها
 • رویدادهای ورزشی
 • برنامه‌های هنری
 • تئاتر

با بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان می‌توانید بهترین تصمیم برای مراقبت از سالمندان عزیزتان را بگیرید.

 سرگرمی مناسب برای سالمندان مبتلا به مشکلات حرکتی

 

گذاشتن وقت برای مطالعه

کتاب خواندن، فعالیتی بی‌نظیر برای سرگرمی سالمندان است. برای وقت گذراندن راهی سرگرم‌کننده است و ذهن را به چالش می‌کشد. از فواید کتاب‌خوانی می‌توان به تقویت حافظه، کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و به تأخیر انداختن زوال ذهن اشاره کرد.

اگر سالمندان از کتاب فیزیکی، مجله یا کتاب الکترونیکی یا صوتی استفاده کنند، با داستان‌های خوب سرگرم می‌شوند یا به عکس‌ها نگاه کرده و در مورد موضوعات جدید و جالب می‌آموزند. بی‌خوابی و اختلال خواب سالمندان یکی از شایع‌ترین مشکلات این افراد است و همانطور که اشاره شد خواندن کتاب به بهبود کیفیت خواب افراد مسن کمک می‌کند.

تشکیل یک گروه برای کتاب‌خوانی

کشف کارهای ذوقی متنوع

فعالیت‌هایی که نیاز چندانی به حرکت ندارند مانند آشپزی، شیرینی‌پزی، تماشای پرندگان، بافندگی، قلاب بافی، نواختن ساز و یادگیری زبان، در این دسته جادارند.

ورزش منظم

اگر سالمند نمی‌تواند حرکات زیادی انجام دهد، ورزش‌هایی هستند که همچنان قادر به انجام آن‌ها خواهد بود. ورزش‌های نشسته یا یوگا با صندلی مناسب سالمندان، ورزش‌هایی هستند که نیاز به تحرک چندانی ندارند. همچنین ورزش‌هایی وجود دارند که می‌شود از واکر برای انجام آن‌ها استفاده کرد.

خلاق بودن

کارهایی مانند طراحی، نقاشی، رنگ‌آمیزی و مجسمه‌سازی کارهای بی‌نظیری برای بروز خلاقیت هستند. پروژه‌های تفریحی مثل درست کردن دفتر خاطرات مصور، آلبوم خانوادگی یا درست کردن کتاب دستورات آشپزی خانوادگی به رشد و پرورش خلاقیت سالمند کمک می‌کند و کاری جذاب برای  سالمندان است.

بازی‌های تقویت حافظه بزرگسالان

سالمندان بیش از هر گروه سنی دیگری در معرض بیماری‌های مربوط به عملکرد مغز هستند. آلزایمر از جمله مشکلات رایجی است که گروهی از سالمندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از اقدامات مفید برای جلوگیری از بروز این عارضه یا مدیریت آن بازی کردن است. اما باید توجه داشته باشید که در بین انواع سرگرمی برای سالمندان، به سراغ گزینه‌های درست بروید. بازی‌هایی که روی تقویت حافظه اثرگذار هستند، معمولا جنبه فکری دارند.

باید توجه داشته باشید که زمان زیادی از اوقات فراغت سالمندان به این سبک از بازی‌ها اختصاص پیدا نکند. به عنوان مثال روزانه نهایتا یک ساعت برای این قبیل بازی‌ها در نظر بگیرید. از جمله بهترین بازی‌ها برای تقویت حافظه سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شطرنج
 • تکمیل پازل
 • حل کردن جدول
 • سودوکو
 • اسم فامیل

در کنار این بازی‌ها می‌توان به فعالیت‌های دیگری نیز اشاره کرد که در عین سرگرم‌کننده بودن، باعث تقویت حافظه سالمندان نیز می‌شوند. برخی از این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

 • انجام کارهای روزمره به شیوه‌ای متفاوت (مانند مسواک زدن با دست چپ یا راست)
 • پرسش و پاسخ درباره سوالات مربوط به زندگی سالمندان
 • مطالعه کتاب و بحث کردن درباره موضوعات آن
 • یادگیری زبان جدید
 • شمارش اعداد به شکل‌های گوناگون (مثلا اعداد مضرب ۳ از ۱ تا ۱۰۰)
 • یادگیری نواختن موسیقی

درباره مزایای گروه درمانی برای سالمندان در رفع مشکلات روحی و افزایش سلامت روان بیشتر بدانید.

تفریح درمانی در سالمندان و مبتلایان به دمانس و آلزایمر

 

آلزایمر به حافظه آسیب می‌رساند، اما فعالیت‌هایی برای سالمندان مبتلا به آلزایمر وجود دارند که می‌توانند با انجام روزانه آن‌ها، به بقاء بخشی از حافظه خود کمک کنند، در ادامه به چند نمونه از این فعالیت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • پازل‌ها

جدول کلمات متقاطع یا جدول معمایی و پازل تصویری، روش‌هایی هستند که می‌توانند به ایجاد تمرکز در سالمندان  کمک کنند. 

سعی کنید جدول به‌اندازه کافی برای سالمند بزرگ باشد، برای این کار می‌توانید یک جدول بزرگ روی دیوار نصب کنید تا او بتواند کلمات را بهتر ببیند. پازل تصویری را انتخاب کنید که بزرگ بوده و قطعات محدود داشته باشد.

 • نقاشی

سالمندان دوست دارند تا خود را به‌وسیله رنگ‌ها بیان کنند. نقاشی می‌تواند روشی جذاب برای سرگرمی سالمندان  باشد تا آنچه فکر می‌کنند را به تصویر کشند. بوم، قلم‌مو و رنگ برای آن‌ها تهیه کنید تا خلاقیت خود را ابراز کنند.

 • باغبانی

باغبانی یک فعالیت مداوم است به همین علت برای بیماران آلزایمری بسیار مفید است. عزیزان شما ممکن است یک‌دانه کوچک بکارند، اما آن‌ها را به این دلگرم کنید که می‌توانند یک باغچه بزرگ داشته باشند. در روزهای تعطیل، آن‌ها را به باغچه‌های بزرگ ببرید تا در آبیاری و جمع‌آوری محصول کمک کنند.

 • ویدئوها و تصویرها

یک آلبوم عکس از تصویرهای خانوادگی درست کنید. در مورد گذشته و آدم‌های به خصوصی که در زندگی عزیزانتان بوده‌اند، صحبت کنید.

دیدن عکس‌ها و ویدئوها

سرگرمی سالمندان مبتلا به دمانسی

 فعالیت‌های حسی محور

 • لحظه‌ای درنگ و بوییدن گل‌های رز (قهوه، چمن تازه زده، یا نان گرم)

تحقیقات دانشمندان هاروارد نشان می‌دهد که بوها بیشتر نسبت به تصویرها خاطرات را زنده می‌کنند. بوها می‌توانند خاطرات و احساسات مثبت را بیدار کنند. برخلاف آن بهتر است از بوهایی مانند دود ماشین و گازوئیل به دلیل ایجاد اضطراب اجتناب کرد.

 • بازشناسی اشیاء آشنا

کندوکاو به‌وسیله حس لامسه، می‌تواند خاطراتی را یادآوری کند که به‌وسیله زبان یا تصویر قابل بازگویی نیستند. حتی اگر عزیزان شما عروسی یا اولین ماشینشان را به یاد نیاورند، سنگینی کلیدها و لباس مرواریددوز شده، خاطراتشان را زنده می‌کند.

 • چشیدن مزه‌های تاریخی

مانند بوها، مزه‌ها می‌توانند احساسات و خاطرات را برانگیزانند. کیک شکلاتی معروف مادر شما می‌تواند یادآور جشن تولدها و یک جرعه از قهوه آماده، یادآور صبح‌های زود در خانه است.

 • لمس بافت‌های مختلف

بافت‌های منحصربه‌فرد احساسات را برانگیخته کرده و به خاطرات اشاره دارند. اگر سالمند دوستدار حیوانات است، تصور کنید دست زدن به موی سگ چه احساسی در او بیدار می‌کند. اگر باغبانی دوست دارد به او توصیه کنید که‌برگ‌ها و خاک خیس را لمس کند. 

می‌توانید برای سرگرمی سالمندان کیسه‌ای از پارچه و بافته‌ای مختلف تهیه کنید و از او بخواهید با لمس کردن، آن‌ها را از هم تفکیک کنند.

تغذیه مناسب سالمندان برای حفظ سلامتی این عزیزان از اهمیت بالایی برخوردار است درباره بهترین تغذیه برای افراد مسن بیشتر بخوانید.

فعالیت‌های تکنولوژی محور مناسب برای سرگرمی سالمندان مبتلا به دمانسی

 

 • اکتشاف دنیا با دوربین‌های زنده

باغ‌وحش‌ها، مناطق حفاظت‌شده و آکواریوم‌ها برای دوستداران حیوانات، در سرتاسر دنیا برنامه‌های اینترنتی زنده پخش می‌کنند. 

بسیاری از موزه‌های هنری مانند موزه لوور در پاریس، تورهای زنده جهت بازدید از قسمت‌های مختلف موزه را ارائه می‌دهد. برای سرگرمی سالمندان که نمی‌توانند از خانه بیرون برود این بازسازی تصویری مدام تغییر می‌کند.

 • ضبط ویدئو یا صوت از خویشاوندان در تبلت

تکنولوژی به خانواده‌ها کمک می‌کند تا از طریق تماس تصویری و چت باهم در ارتباط بمانند؛ حتی زمانی که خویشاوندان در دسترس نیستند، حضور مجازی می‌تواند همچنان مایه دلگرمی باشد.از اعضای خانواده، حیوان خانگی موردعلاقه و لحظات به‌یادماندنی، فیلم بگیرید و آن‌ها را در تبلت آپلود کنید. 

عزیزانتان می‌توانند هنگام خواب یا خستگی آن‌ها را ببینند. اگر تبلت در دسترس ندارید آن‌ها روی یک دی‌وی‌دی کپی کنید.

سرگرمی برای سالمندان مبتلا به افسردگی

وقتی فردی پا به سن می‌گذارد، طبیعی است که توانایی جسمی دوران جوانی را نداشته باشد. این موضوعی است که اگر به خوبی مدیریت نشود، قطعا می‌تواند مشکلات روحی نیز در دوران سالمندی به وجود بیاورد. از جمله این مشکلات می‌توان به افسردگی در سالمندان اشاره کرد. اگر سالمندی به هر دلیل دچار عارضه روحی افسردگی شود، می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی اوضاع و احوال او را دگرگون کرد. روانشناسان در این گونه مواقع سرگرمی‌هایی را توصیه می‌کنند که در رفع افسردگی سالمندان خیلی موثر هستند. از جمله برنامه‌های مناسب در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حضور در طبیعت
 • یوگا
 • مدیتیشن
 • نویسندگی
 • خلق صنایع دستی
 • برگزاری جمع‌های دوستانه برای گفتگو
 • گفتار درمانی

سرگرمی برای سالمند مبتلا به اختلال اضطراب

هرچند اضطراب، عارضه‌ای شایع در سالمندان نیست؛ اما نباید فراموش کنید گروهی از سالمندان ممکن است به دلایل مختلف با این مشکل روحی دست و پنجه نرم کنند. اضطراب در سالمندان معمولا به دلیل از دست دادن اعتماد به نفس یا ترس از مرگ بروز می‌کند. راه‌های مختلفی برای کاهش سطح اضطراب سالمندان وجود دارند. در بین انواع سرگرمی برای سالمندان، می‌توان فعالیت‌هایی را برشمرد که به بازگردندان آرامش اعصاب و روان آن‌ها کمک می‌کنند. از جمله برنامه‌های کاربردی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوش دادن به موسیقی‌های آرامش‌بخش
 • نقاشی کردن با رنگ‌های ملایم مانند آبی آسمانی، زرد و نارنجی
 • عکاسی در طبیعت
 • خواندن رمان‌های امیدبخش
 • نوشتن درباره احساسات و عواطف
 • آشپزی کردن
 • رقصیدن
 • ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی
 • باغبانی

سرگرمی سالمندان برای افراد مبتلا به پارکینسون

 برای افراد مبتلابه پارکینسون یافتن فعالیت سرگرم‌کننده کمی دشوار است؛ زیرا سالمند مبتلا به لرزش، عدم حفظ تعادل و حرکت کند می‌شود. آن‌ها ممکن است متوجه شوند که نمی‌توانند حرکات را مثل گذشته انجام دهند. 

پشت سر گذاشتن چالش‌ها و حفظ امیدواری، از نکات مهم در مواجه با این بیماری است. در ادامه به فعالیت‌هایی می‌پردازیم که به افراد مبتلا به پارکینسون، کمک خواهند کرد.

 • فعالیت‌های حرکتی

ورزش مینی گلف این فعالیت به عزیزان شما کمک می‌کند تا هماهنگی دست‌ها و چشمانشان را حفظ کرده و بهبود ببخشند. بازی مینی گلف به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اندازه‌ای راه بروند و سلامت بمانند. همچنین تفریح سالمی برای لذت بردن از هوای تازه است.

 • آشپزی دورهمی

فعالیت آشپزی را نباید به دلیل ابتلا به پارکینسون کنار بگذارید. آشپزی به سالمند مبتلا به پارکینسون کمک می‌کند تا چابکی خود را حفظ کند. اگر عزیزانتان لرزش دست دارند، هنگام استفاده از وسایل برنده مانند چاقو، به آن‌ها کمک کنید.

همچنین می‌توانند از دستکش‌های ضد برش استفاده کرده و به آن‌ها در مخلوط کردن و جمع‌آوری مواد یاری رسانید.

 • حرکت با موسیقی

عزیزانتان را با حرکاتی همراه با موسیقی پیوند دهید. این حرکات شامل، رقصیدن، آواز خواندن، بالا و پایین پریدن می‌شوند. رقص دونفره باعث ایجاد تعادل و هماهنگی خواهد شد. لازم به ذکر است موسیقی درمانی برای سالمندان مبتلا به پارکینسون و مشکلات حرکتی راه‌کار مناسبی است.

 • باغبانی کردن

صرف وقت در باغ برای کاشتن دانه، نهال، میوه و سبزی دستان شما را مشغول نگه می‌دارد. این فعالیت باعث می‌شود تا ماهیچه‌های دست منعطف‌تر شوند و به کاهش لرزش و خشکی دست کمک می‌کند. علاوه بر این باغبانی باعث کاهش استرس و ایجاد آرامش می‌شود.

 • بازی تنیس روی میز

تنیس روی میز ورزشی است که نه‌تنها روی قلب تأثیر مثبت دارد بلکه نیازمند هماهنگی چشم و دست نیز هست. این فعالیت نه‌تنها  برای سرگرمی سالمندان مناسب است، بلکه در حفظ و قدرت بخشیدن به توانایی‌های حرکتی آن‌ها نیز مؤثر است.

یکی از درمان‌های کمکی که به بهبود بیماری‌های روحی و جسمی در افراد مسن به کار گرفته می‌شود روش هنر درمانی است. هنر درمانی برای سالمندان چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

فعالیت‌های ذهنی برای سرگرمی سالمندان مبتلا به پارکینسون

 • خلق اثر هنری

خلق اثر هنری مانند نقاشی و سفالگری، می‌تواند حس ناامیدی در بیماران مبتلا به پارکینسون را التیام بخشد. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که سفالگری می‌کنند و پارکینسون دارند، در انجام حرکات با دست و کیفیت زندگی‌شان، بهبود حاصل‌شده است. 

سعی کنید به عزیزانتان بگویید که مهم فرآیند خلق اثر هنری و نه نتیجه پایانی است. به آنها اطمینان دهید که آنچه خلق می‌کنند، زیبا خواهد بود.

 • به کار گرفتن مهارت‌های فکری

عزیزانتان را تشویق کنید که اخبار و وقایع جاری را بخوانند و بشنوند. شنیدن کتاب‌های صوتی هم در افزایش کارایی ذهن نقش بسزایی دارند. به دلیل مشکل عدم تمرکز، بهتر است این فعالیت‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه انجام شوند.

 • انجام بازی‌های فکری

بازی‌هایی مانند پیوند کلمات برای به‌کارگیری ذهن بسیار خوب هستند. در این بازی شما کلمات مرتبط را به هم پیوند می‌دهید. از تصویرهای مرتبط هم می‌توان به‌جای کلمات مرتبط استفاده کرد.

تفریحاتی که خانه سالمندان پارسیان ارائه می‌دهد

سرگرمی‌هایی که زندگی در خانه سالمندان را جذاب می‌کند

خانه سالمندان باید مکانی جذاب و نشاط آور برای هر کسی باشد که برای مدت کوتاه یا طولانی در آن حضور پیدا می‌کند. خیلی مهم است که انواع سرگرمی برای سالمندان در این مراکز تدارک دیده شود تا پس از مدتی افراد دچار روزمرگی نشوند. به عبارت دیگر در خانه سالمندان باید همواره گزینه‌هایی جدید و هیجان‌انگیز برای سرگرم کردن سالمندان روی میز قرار داشته باشند. از جمله مهم‌ترین مواردی که می‌توان در این زمینه اشاره کرد، عبارت‌اند از:

 • کتابخانه غنی از کتاب‌های مناسب سالمندان
 • وسایل بازی مانند میز پینگ پنگ، بازی‌های فکری و …
 • محیط‌های ورزشی مانند استخر شنا، زمین مینی گلف و …
 • کارگاه‌های مناسب برای یادگیری مهارت‌های فردی مانند سفالگری، صنایع دستی و …
 • کلاس‌های مجهز برای یادگیری فعالیت‌های هنری
 • سالن‌های تماشای فیلم و سریال مناسب
 • ابزار و وسایل موسیقی
 • فضای مناسب برای باغبانی
 • تجهیزات ورزشی مناسب برای سالمندان

تفریحاتی که خانه سالمندان پارسیان ارائه می‌دهد چه هستند؟

با توجه به اهمیت تفریح برای سالمندان، خانه سالمندان پارسیان برنامه‌ریزی دقیق و مناسبی در جهت انتخاب انواع مختلف سرگرمی سالمندان انجام داده است. 

در این فعالیت‌ها عواملی چون سن، فرهنگ، میزان تحصیلات، علایق، سلایق، اعتقادات، عادت‌ها و غیره، در نظر گرفته می‌شود. همچنین این تفریحات در پیشگیری و کاهش اختلاطی چون اضطراب بی‌خوابی، تأثیر بسزایی دارند.

تفریحات مناسب سالمندان، شامل برگزاری جشن‌ها باسلیقه و روحیات آن‌ها است؛ که خانه سالمندان پارسیان به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته و سعی در بهبود هر چه‌ بهتر این ‌گونه مراسم‌ها دارد. از دیگر نمونه فعالیت‌های خانه سالمندان پارسیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگزاری موسیقی زنده
 • برگزاری جشن‌های ملی و مذهبی شامل عید، یلدا، سیزده‌بدر و…
 • برخورداری مرکز از وسایل بازی مانند شطرنج، دارت و …
 • پخش فیلم و موسیقی.
 • برگزاری برنامه‌های گروهی شعر، داستان و قصه‌خوانی.
 • تفریحات خارج از مرکز شامل رفتن به رستوران، پارک، سینما، تئاتر و اماکن مذهبی.

دیس‌آرتری (Dysarthria) نام عارضه اختلال گفتار و تکلم در سالمندان است. نشانه‌های تغییر در گفتار و عوارض آن بر زندگی سالمند چیست؟

برای سالمندان چه چیزی بخریم؟

چه هدیه‌ای برای سالمندان بخریم؟ این سوال مهمی است که خیلی از افراد هنگام خرید هدیه برای عزیزان پا به سن گذاشته خود مطرح می‌کنند. واقعیت این است که شاید هدایایی مانند کارت هدیه برای جوان‌ترها انتخاب مناسبی باشند؛ اما برای افرادی که پا به سن می‌گذارند ماجرا کاملا متفاوت است. از طرفی دیگر سالمندان خیلی علاقه‌ای به هدایای لوکس مانند طلا و جواهر یا پوشاک‌ برند نیز ندارند. بنابراین برای خرید هدایایی که سالمندان را خوشحال می‌کنند، نیازی به خرج هزینه‌های آن چنانی ندارید. کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید تا آن‌ها را خوشحال کنید. چند پیشنهاد کاربردی و سرگرم‌کننده برای هدیه به سالمندان عبارت‌اند از:

 • گل و گیاه
 • آلبوم عکس خانوادگی
 • وسایل ورزشی
 • کتاب
 • بازی‌های فکری
 • حیوان خانگی
 • دستگاه‌های ماساژور

سوالات متداول

سفر، باغبانی، تماشای فیلم و سریال، بازی‌های توپی کم‌تحرک، باغبانی، ساخت صنایع دستی، آشپزی، گوش دادن به موسیقی، رقصیدن و … از جمله فعالیت‌های مناسب برای سرگرم کردن این گروه از سالمندان هستند.

مطالعه کتاب، ساختن صنایع دستی، مدیتیشن، شنا، نقاشی کشیدن، مجسمه‌سازی، باغبانی، حل جدول، بازی‌های فکری و … از جمله تفریحات و سرگرمی‌های مناسب برای سالمندان کم‌شنوا یا ناشنوا هستند.

شطرنج، پازل، حل کردن جدول، سودوکو، اسم فامیل، شمارش معکوس اعداد، برج هیجان، تمرین نویسندگی و … از جمله سرگرمی‌های مناسب برای سالمندان مبتلا به آلزایمر به شمار می‌رود.

مطالعه، تماشای فیلم و سریال، گوش دادن به موسیقی، بازی‌های فکری، حضور در طبیعت، مراقبت از گل و گیاه، درست کردن صنایع دستی، نقاشی کشیدن و … می‌توانند برای سالمندان مبتلا به مشکلات حرکتی لحظات مفرحی را رقم بزنند.

چرا سرگرمی سالمندان مهم است؟

 • کارایی مغز سالمند را افزایش می‌دهد. اگر دوست دارید حافظه شما سالم بماند و همواره مطالب جدید بیاموزید، به یک سرگرمی منظم ملحق شوید. سرگرمی خلاقیت و هوش شمارا زیاد می‌کند.
 • ماندگاری، ایجاد و بهبود روابط. جمعیت زیادی از سالمندان تنها هستند. به‌طور متوسط سالمندانی بدون همسر یا شریک زندگی، روزانه تا ۱۰ ساعت تنها می‌مانند؛ اما تفریح درمانی به سالمندان اجازه می‌دهد دوستان جدید پیدا کنند و روابطشان را بهبود ببخشند.
 • بهبود سلامت احساسی و ذهنی. سرگرمی سالمندان باعث می‌شود دید روشن‌تری نسبت به زندگی داشته باشند و احساس امیدواری، کاهش استرس و لحظاتی سرشار از لذت را تجربه کنند.
 • طول عمر بیشتر و بهبود سرزندگی جسمی. لحظات مفرح در زندگی شما، سیستم ایمنی را تقویت کند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد. همچنین به شما کمک می‌کند تا از درد کمتری ناشی از بیماری‌، رنج ببرید.

منبع: greatseniorliving

اشتراک‌گذاری کنید

2 در مورد “انواع سرگرمی برای سالمندان آلزایمری، بیسواد، پارکینسون و…”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

تماس با ما

شماره واتساپ

شماره واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها