سرگرمی سالمندان

بررسی کیفیت زندگی در خانه سالمندان

در این مقاله به اهمیت سرگرمی سالمندان، انواع سرگرمی ها و تاثیرات فوق العاده آن بر بهبود کیفیت زندگی در دوران سالمندی می پردازیم و همچنین بهترین سرگرمی‌ها و تاثیرات آن بر روی کیفیت زندگی سالمندان را به شما معرفی می کنیم.

سالمندان هم مانند بقیه اعضای خانواده به دنبال سرگرمی و یاد گیری هستند. آنها دوست دارند زندگی شادی داشته باشند و از بقیه عمرشان کنار خانواده  لذت ببرند.افزایش سن در سالمندان به این معنا نیست که دیگر نیاز به تحرک و سرگرمی ندارند و فقط باید در خانه بمانند استراحت کنند و تلویزیون تماشا کنند. سالمندان عزیز با توجه به شرایطی که دارند نیازمند تفریحات و سرگرمی هستند تا روحیه از دسته آنها تقویت شوند، سرگرمی‌های زیادی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید به سالمندان خود کمک کنید که دوران سالمندی خود را با لذت بیشتر سپری کنند.

سرگرمی و لذت بردن از زندگی امری مهم است که سالمند و جوان نمی شناسد، و همه انسان ها  در هر سنی که باشند دنبال زندگی شاد هستند. این امر در سالمندان به دلیل افسردگی و از کار  کار افتادن، اهمیت بیشتری دارد.

به نظر شما چه سرگرمی‌هایی برای سالمندان مناسب است؟ اگر پاسخ این سوال را نمی‌دانید تا انتها همراه خانه سالمندان پارسایان بمانید.

همه دوست دارند با هم سن و سال های خودشان وقت بگذرانند، این موضوع باعث می شود خانواده ها سالمندان خود را به خانه های سالمندان بسپارند، تا با مشغله های کاری که دارند خیالشان از بابت رسیدگی به آنها مخصوصا از لحاظ سرگرمی و شادی راحت باشد.

 

سالمندان پارسایان

سرگرمی و شرایط سالمندان

با توجه به موارد یاد شده به نظر شما بهترین سرگرمی سالمندان چیست؟

سرگرمی و لذت بردن از زندگی امری مهم است که سالمند و جوان نمی‌شناسد، همه انسان‌ها  در هر سنی که باشند دنبال زندگی شاد هستند. این امر در سالمندان به دلیل افسردگی و از  کار افتادن، اهمیت بیشتری دارد.

همه دوست دارند با هم سن و سال‌های خودشان وقت بگذرانند، این موضوع باعث می‌شود خانواده‌ها سالمندان خود را به خانه‌های سالمندان بسپارند، تا با مشغله‌های کاری که دارند خیالشان از بابت رسیدگی به آنها مخصوصا از لحاظ سرگرمی و شادی راحت باشد.

آشنایی با بهترین سرگرمی‌های سالمندان

سرگرمی سالمندان می‌تواند تغییرات زیادی در بهبود زندگی آنها ایجاد کند، داشتن یک سرگرمی می‌تواند به سالمندان عزیز کمک کند که ارتباطات جدیدی داشته باشند و همچنین در خلق و خوی آنها تاثیر گذار است.

امروزه همه افراد جامعه دارای مشغله‌های کاری زیادی هستند و فرصت این را ندارند که به طور مداوم در کنار سالمندان باشند به همین دلیل سرگرمی‌ها می توانند به سالمندان کمک کنند که یک سبک زندگی بهتری داشته باشند.

ما در ادامه بهترین سرگرمی‌ها برای سالمندان عزیز شما جمع آوری کرده ایم که با ایده گرفتن از هرکدام می‌توانید زندگی رو به بهبودی را برای سالمندان رقم بزنید و به آنها کمک کنید که از نظر روحی و جسمی در بهترین حالت باشند.

entertainment-for-the-elderlyy-min-خانه سالمندان پارسایان

۱.فعالیت بدنی

اولین چیزی که می‌تواند یکی از بهترین سرگرمی سالمندان باشد، داشتن فعالیت بدنی است.طبق اطلاعات بدست آمده افراد بالای ۶۵ سال،  بیشتر وقت خود را در حالت نشسته و بدون هیچ تحرکی می‌گذرانند که چنین افرادی  در معرض خطر ابتلا به بیماری‌‌های خطرناکی قرار دارند.

به همین دلیل افراد سالمندی که در این سن و بالاتر قرار دارند روزانه باید فعالیت‌های بدنی متوسطی داشته باشند، فعالیت داشتن نه تنها  باعث سرگرمی در این عزیزان می شود، بلکه  می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر: بیماری‌ قلبی و عروقی، آلزایمر، افسردگی، فشار خون و… را کاهش دهد.

۲.هنر

گزینه دیگری که برای سرگرمی سالمندان پیشنهاد می‌شود هنر است، هنر می تواند یک فعالیت عالی برای آنها باشد و به سالمند کمک کند تا مهارت‌های هنری خود را نیز توسعه دهد.

سالمندان می‌توانند در هنرهایی نظیر: نقاشی، بازیگری، طراحی، مجسمه سازی، بافندگی، خیاطی و… شرکت کنند. اینگونه فعالیت‌ها علاوه بر سرگرمی در سالمندان در بهبود حافظه آنها نیز تاثیر گذار است.

هنر می‌تواند بهترین راه برای تحریک ذهن و از بین بردن زوال عقل باشد، توجه داشته باشید که بیماری آلزیمر در سالمندان بسیار رایج است.

.۳کتابخوانی

گزینه دیگری که برای سرگرمی سالمندان پیشنهاد می‌شود کتابخوانی است. خواندن کتاب برای هر فردی لذت بخش می‌باشد به خصوص اگر به موضوع مورد علاقه اش پرداخته شود.

کتابخوانی برای سالمندان می‌تواند تمرکز آنها را افزایش دهد و باعث هیجان زدگی شود.

مطالعه کردن می‌تواند به مواردی چون تقویت حافظه، بهبود خواب، کاهش استرس و تصمیم گیری بسیار کمک کند.

entertainment-for-the-eelderly-minخانه سالمندان پارسایان

۴.ورزش

یکی دیگر از گزینه‌های پیشنهادی که سرگرمی سالمندان را فراهم می کند ورزش است. ورزش کردن برای سالمندان علاوه بر اینکه سرگرم کننده است می‌تواند سطح انرژی، انعطاف پذیری و تعادل را در آنها افزایش دهد.

به طور مثال ایروبیک در آب، بدون اینکه  فشاری به مفاصل وارد کند آرامش بخش هم می‌باشد.

هر نوع ورزشی می‌تواند روی بدن اثرات متفاوتی داشته باشد، آنهایی که به صورت تیمی برگزار می‌شود تاثیر بیشتری رو افراد می‌گذارد.

۵.باغبانی

یک راه بسیار عالی برای سرگرمی سالمندان باغبانی است. باغبانی می‌تواند با به کارگیری مهارت‌های حرکتی باعث افزایش استقامت و قدرت بدنی شود و همچنین سطح استرس را کاهش می‌دهد.

این سرگرمی فواید درمانی زیادی برای سالمندان عزیز به دنبال دارد.

entertainment-the-elderly-minخانه سالمندان پارسایان

۶.تناسب اندام

سرگرمی دیگری که می‌تواند به بهبود سلامت سالمندان بسیار کمک کند فعالیت‌هایی مانند: پیاده روی، دوچرخه سواری، پیاده روی نوردیک، باشگاه رفتن و…

این نوع ورزش‌ها می تواند از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، آسم و بیماری‌های قلبی پیشگیری کند.

۷.بازی

بازی‌ها می‌توانند بهترین سرگرمی برای سالمندان عزیز باشد، بازی‌ها می توانند روی ذهن سالمندان تاثیر گذار باشد و تاثیر زوال عقل و آلزایمر را بسیار کاهش می‌دهد.

۸.پازل

پازل یکی از سرگرمی‌های هیجان انگیز برای سالمندان است. پازل‌ها در قطعات مختلفی وجود دارند و می‌تواند برای سالمند شما هفته‌ها سرگرمی ایجاد کند.

به کارگیری این فعالیت می‌تواند برای عملکردهای شناختی بسیار تاثیر گذار باشد و یک تمرین مفید برای مغز است.

۹. رقصیدن

رقصیدن یک فعالیت سرگرم کننده برای سالمندان است و به آنها کمک می‌کند که تناسب اندام خود را حفظ کنند، رقص برای حفظ تعادل و راه رفتن گزینه مناسبی است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان، رقص می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد به دلیل اینکه سالمندان برای دنبال کردن حرکات پیچیده ذهنشان دچار چالش می‌شود.

۱۰.موسیقی

موسیقی یکی از بهترین سرگرمی‌ها و همچنین یک راه درمانی برای افراد سالمند است.

تحقیقات نشان داده است که موسیقی درمانی می‎‌تواند تاثیر عمیق و مثبتی برای سالمندان به‌همراه داشته باشد.

entertainment-for-the-elderly-minخانه سالمندان پارسایان

کلام آخر با شما:

ما در این مقاله درمورد اهمیت سرگرمی سالمندان صحبت کردیم و همچنین تعدادی از بهترین سرگرمی هایی که برای سالمندان عزیز مناسب است را معرفی و مورد بررسی قرار دادیم.

اگر تصمیم دارید که سالمندان عزیز شما زندگی رو به بهبودی داشته باشند و از دوران سالمندی خود لذت کافی را ببرند می‌توانید با مراجعه به مرکز سالمندان بهترین شرایط را برای این عزیزان فراهم کنید.

خانه سالمندان پارسایان نهایت تلاش خود را می‌کند که زندگی شادتری برای سالمندان محترم فراهم نمایید.

امیداواریم که این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد، اگر در مورد این موضوع پیشنهاد و نظراتی دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها