روانشناسی سالمندان

روانشناسی سالمندان و نقش حیاتی آن در زندگی

سالمندی یک بخش اجتناب ناپذیر از زندگی است. روند طبیعی سالمندی با تغییرات ذهنی و جسمی همراه می‌باشد. به همین منظور برای مبارزه با علائم تغییرات جسمی پزشکان متخصص داروهای خاصی  تجویز می‌کنند، این داروها برای تغییرات ذهنی فرد سالمند مناسب نمی‌باشد که برای رفع اینگونه تغییرات روانشناسی وارد کار می‌شود.

 روانشناسی سالمندان شاخه‌ای از روانشناسی است که تمرکز اصلی  آن بر روی سلامت روان سالمندان می‌باشد، مشاورانی که در حوزه روانشناسی سالمندان فعالیت دارند با افراد ۶۵ سال به بالا که دارای علائمی نظیر: اضطراب، افسردگی، بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، زوال عقل و… کار می‌کنند.

روانشناسی سالمندی یکی از زیر شاخه‌های روانشناسی است که از طریق معاینه افراد سالمند و درمان بیماری‌های جسمی و روحی که درآنها بسیار شایع است به بهبود روند زندگی آنها بسیار کمک می کنند.

آیا تا به حال فکر کردید چرا می گویند افراد سالمند مثل بچه ها هستند؟ دلیل این موضوع را همه ما می دانیم چون سالمندان در سن پیری مثل بچه ها حساس و زود رنج می شوند و دلیل آن هم احساس تنهایی و بازنشستگی است .

ما در خانواده پارسایان با عشق و علاقه سالمند شما را پذیرا هستیم و تمام تلاشمان داشتن روانی سالم و زندگی شاد برای این عزیزان است.

.

Geriatric psychology1-min

در این مقاله سعی داریم به شما کمک  کنیم راحت تر با احساسات سالمند خود کنار بیایید و این دوران را برای آنها لذت بخش تر کنید.

نقش اساسی روانشناسی سالمندان

روانشناسی سالمندان نقش مهم و حیاتی در سلامت  افراد سالمند دارد و روشی است که از طریق آن روانشناسان می‌توانند تمرکز بیشتری روی مراحل زندگی سالمند داشته باشند.

روانشناسی سالمند به افراد کمک می‌کند که با بیماری‌های روحی و جسمی مقابله کنند به همین دلیل نقش اساسی را در سلامت سالمندان ایفا می‌کند.

به طور مثال در بیماری آلزایمر با تخریب و مرگ سلول‌های عصبی باعث به وجود آمدن مشکلات عاطفی و شناختی مانند از دست دادن حافظه ، تغییرات شخصیتی و مشکلاتی در خصوص انجام کارهای روزانه می‌شود که روانشناسان با استفاده از تکنیک‌های درمانی به اینگونه بیماران کمک می‌کنند که روند بهتری در زندگی خود داشته باشند.

 زندگی در دوران سالمندی بسیار متفاوت تر از زندگی در دوران جوانی است. افزایش سن می‌تواند مشکلات زیادی برای سالمندان به همراه داشته باشد و این مشکلات در کنار تغییرات روانی رخ می‌دهد.

برای رفع اینگونه مشکلات در سالمندان و کمک به آنها از پزشکان روانشناسی سالمندان مشاوره بگیرند.

نقشی که روانشناسی سالمندان در سلامت جسمی و روانی ایفا می‌کند بسیار ارزشمند است.

چه مواردی در روانشناسی سالمندان بررسی می شود؟

۱.بررسی عوامل استرس زا

روانشناسان عوامل استرس را در سالمندان مورد بررسی قرار می دهند و برای مقابله با این استرس‌ها روش های بسیار مناسبی ارائه می دهند.

۲.اختلالات اضطرابی

روانشناسان برای درمان اختلالات اضطرابی در سالمندان از روش روان درمانی استفاده می‌کنند که این اختلالات شامل مواردی چون: اختلال هراس، اختلال استرس، استرس پس از سانحه و وسواس فکری است.

۳.زوال عقل

روانشناسان به افرادی که در مراحل اولیه زوال عقل هستند کمک می‌کنند تا از طریق روان درمانی  و گروه‌های حمایتی آموزشی تا با مقابله به این بیماری بپردازند.

۴.افسردگی

افسردگی در افراد مسن یک اختلال قابل درمان است.  با این حال، علائم افسردگی در افراد مسن اغلب نادیده گرفته می‌شود، به دلیل اینکه تصور می‌شود افسردگی  بخش طبیعی از پیری است یا ممکن است با بیماری‌های پزشکی یا رویدادهای زندگی که معمولاً با افزایش سن افراد رخ می دهد همزمان باشد. روانشناسان با روان درمانی  اختلال افسردگی را درمان می‌کنند.

۵.بهبود سلامت

 روانشناسان به عنوان متخصص در رفتار انسان، در ایجاد برنامه‌ها و استراتژی‌های موثر ارتقای سلامت برای تقویت رفتارهای سالم پیشرو بوده اند.  دو نمونه از تلاش‌های ارتقای سلامتی که برای سالمندان مفید بوده است شامل برنامه‌های تمرین حافظه است که عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد و برنامه‌های فعالیت بدنی که خلق‌وخو را بالا می‌برد، علائم افسردگی را تسکین می‌دهد و به مدیریت مؤثر فشار خون و دیابت کمک می‌کند.

۶. مدیریت بیماری های مزمن 

روانشناسان به سالمندان عزیز کمک می کنند تا بیماری های مزمن پزشکی را که اغلب با پیری همراه است، مانند بیماری قلبی، سکته مغزی  مدیریت کنند. هدف اصلی این نوع مدیریت، جلوگیری از ناتوانی بیش از حد و بستری شدن در بیمارستان  و همچنین کاهش استرس است.

۷.مراقبت طولانی

شیوع بسیار بالایی از اختلالات سلامت روان در موسسات مراقبت طولانی مدت مانند خانه های سالمندان وجود دارد. حضور روانشناسان در این محیط ها در دهه گذشته بسیار افزایش یافته است. روانشناسان برای مدیریت موثرتر مشکلات رفتاری سالمندان، مانند پرخاشگری و سرگردانی، و بهبود کیفیت زندگی هم برای کارکنان و هم برای سالمندان، با کارکنان مرکز همکاری می کنند. روانشناسان با افراد و گروه هایی از سالمندان کار می کنند تا به آنها کمک کنند که در مراقبت های طولانی مدت، مشکلات پزشکی، افسردگی، اضطراب و از دست دادن توانایی های شناختی، بهتر با زندگی سازگار شوند.

Geriatric psychology3-min

چگونه  احساسات سالمند خود را بشناسیم؟

یک سالمند در دوران پیری خود نیازمند یک  تکیه‌گاه است ، فردی که به او زندگی ببخشد و ناتوانی های خود را در کنار او از یاد ببرد . احساساتش را درک کند و به او انگیزه زندگی دهد.

برآورده شدن نیازهای عاطفی سالمندان مهترین مسئله در رواشناسی آنهاست به طوری که عدم توجه به این نیاز باعث مشکلات جدی مانند افسردگی می‌شود که خود را با  بیخوابی، عدم اشتها و ناتوانی در تمرکز نشان می دهد.

بهداشت روان در سالمندان نقش مهمی در زندگی آنها دارد. داشتن  یک روان سالم زندگی سالم‌تری را به ارمغان میاورد. سالمندانی که روان سالم تری دارند مشکلات جسمی کمتر و قلب و عروق سالم‌تری دارند.

نشانه های عدم سلامت روان در سالمندان:

اختلالات جنسی، اعتیاد، ناامیدی و افکار خودکشی، احساس بیقراری و ترس، عصبانیت، تحریک پذیری و زودرنجی و … نشانه های یک سالمند روان پریش است.

با افزایش دانش و آگاهی در مورد روانشناسی سالمندان و آگاهی از این دوران می توانیم به سالمند خود کمک کنیم که دوران پیری خود را راحت تر و شاد تر سپری کند.

نکاتی در مورد بهداشت روان که به سالمند ما کمک میکند:

  • سالمند به اندازه کافی استراحت کند ( ۷-۸ ساعت )
  • فعالیت بدنی متناسب با وضعیت جسمانی خود داشته باشد
  • پیاده روی با جمع دوستان هم سن و سال خود و وقت گذراندن در ساعاتی خارج از منزل
  • رژیم غذایی مناسب
  • شرکت در مور خیریه
  • داشتن ورزش ذهنی و مطالعه

سالمندی هم بخشی از زندگیست و مهمترین مشکل سالمندان تنهایی آنهاست!

 

Geriatric psychology-min

نتیجه گیری:

ما در این مقاله به بررسی کامل روانشناسی سالمندان پرداختیم و توضیح دادیم که چرا روانشناسی برای سالمندان نقش بسیار مهمی دارد. اگر می خواهید در زندگی سالمندان عزیزتان تغییری ایجاد کنید و به کیفیت زندگی آنها بهبود ببخشید به شما توصیه می‌شود که از روانشناسان کمک بگیرید آنها بهترین روش‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین می‌توانید درمورد این موضوع از خانه سالمندان پارسایان مشاوره بگیرید.

سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید منتظر شما هستیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها