سلامت روان سالمندان

سلامت روان در سالمندان و راهکارهای موثر درمانی

جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است. بین سال‎های ۲۰۱۵ تا ۲۰۵۰ نسبت جمعیت بالای ۶۰ سال تقریبا دو برابر می شود و از ۱۲ درصد به ۲۲ درصد میرسد. سلامت روان در دوران سالمندی نسبت به هر زمان دیگری مهم تر است.

امروز با یکی دیگر از موضوعات مهم سالمندان همراه خانه سالمندان پارسایان هستید، موضوع مورد بحث امروز ما در مورد سلامت روان در سالمندان است. یکی از موارد مهمی که در دوران سالمندی باید به آن توجه زیادی شود سلامت روان است.

در این مطلب در مورد اهمیت سلامت روان و عوامل تاثیر گذار بر روی آن صحبت می کنیم. همچنین به طور کامل درمورد مشکلات سلامت روان در سالمندان بحث خواهیم کرد.

سلامت روان در سالمندان

اهمیت سلامت روان در سالمندان

با افزایش سن، افراد جامعه ممکن است تغییرات خاصی را در زندگی خود تجربه کنند که بر سلامت روان آنها تاثیر گذار باشد. این تغییرات می تواند مقابله با یک بیماری سخت یا از دست دادن یک عزیز و… باشد.

بسیاری از افراد با اینگونه تغییرات در زندگی می توانند سازگار شوند، اما برخی از افراد ممکن است تنهایی، احساس غم و انزوای اجتماعی را تجربه کنند و زمانی که این احساسات ادامه پیدا کند باعث به وجود آمدن بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی شود.

سلامت روان در تمامی مراحل زندگی بخصوص دروان سالمندی بسیار مهم است. برای بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان سالمندان گزینه های درمانی موثری وجود دارد که با مراجعه به پزشک می توان اولین قدم برای درمان را برداشت.

 

عوامل تاثیر گذار بر سلامت روان در سالمندان

ممکن است عوامل زیادی بر روی سلامت روان در هر مقطع سنی به خصوص سالمندی تاثیر گذار باشد. افراد سالمند ممکن است استرس، کاهش تحرک، دردهای مزمن، ضعف و سایر مشکلات سلامتی را تجربه کنند که همه این موارد بر روی سلامت روان آنها تاثیر گذار است و نیاز به مراقبت طولانی مدت دارند. علاوه بر موارد ذکر شده سالمندان حوادثی مثل سوگواری، وضعیت اقتصادی و اجتماعی و بازنشستگی را تجربه کنند که همه این موارد استرس زا می باشد و منجر به ناراحتی و تنهایی روانی در آنها می شود. اینگونه افراد نیاز به مراقبت طولانی تری دارند. سلامت روان بر سلامت جسمی و روحی تاثیر دارد.

عوامل تاثیر گذار بر سلامت روان در سالمندان

برخی تغییرات دیگر که می تواند بر سلامت روان سالمندان تاثیر بگذارد به شرح زیر است:

۱- بازنشستگی

در بسیاری از افراد کار می تواند حس هدفمندی و عزت نفس را در آنها افزایش دهد و همچنین می تواند دوستی های زیادی را به ارمغان بیاورد و امنیت مالی را برای ما فراهم کند.

سالمندان با بازنشستگی ممکن است موارد گفته شده را از دست بدهند و احساس تنهایی کنند که این احساس می تواند سلامت روان آنها را به خطر بیندازد.

برای حفظ سلامت روان در دروان بازنشستگی می توانید کارهای مختلفی انجام دهید:

  • برنامه ریزی

داشتن برنامه ریزی روزانه می تواند به سالمندان کمک کند که حس بهتری به زندگی داشته باشند، این برنامه ریزی می تواند برای مواردی مثل بیدار شدن، غذا خوردن، به رختخواب رفتن، فعالیت های ورزشی و… باشد

  • حفظ زندگی اجتماعی

روابط اجتماعی چه از طریق دوستان قدیمی چه از طریق دوستان جدید می تواند به سالمندان کمک کند که احساس بهتری داشته باشید.

  • یادگیری مهارت

بازنشستگی می تواند فرصت خوبی برای یک فعالیت جدید، یادگیری مهارت های جدید و انجام کارهایی که برای آن وقت کافی نداشته اید باشد.

برخی تغییرات دیگر که می تواند بر سلامت روان سالمندان تاثیر بگذارد

۲- سوگواری

سوگواری، غم و اندوه می تواند تاثیر متفاوتی بر سلامت روان سالمندان داشته باشد. غم و اندوه می تواند سالمندان را از نظر جسمی تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی چون سردرد، درد عضلانی، عدم تمرکز، خواب نامناسب  و همچنین از دست دادن اشتها را به وجود آورد.

 

۳- بیماری و ناتوانی جسمی

سلامت جسمانی ضعیف، می تواند بر سلامت روان و کیفیت زندگی سالمندان تاثیر گذار باشد. ناتوانی های جسمی انجام کارهایی که از آن لذت می برید دشوارتر می کند و همین عامل باعث ایجاد افسردگی و اضطراب در افراد سالمند می شود.

 

۴- داروها

اکثر افراد سالمند دارو مصرف می کنند و بسیاری از آنها بیش از یک دارو مصرف می کنند که این دارو ها مستعد عوارض جانبی نظیر حالت تهوع، سرگیجه، ضعف عضلانی و از دست دادن اشتها است.

برخی دیگر از عوارض جانبی مصرف داروها می تواند تغییر خلق و خو و سردرگمی باشد که همه این موارد بر سلامت روان سالمندان تاثیر دارد.

 

مشکلات سلامت روان در زندگی سالمندان

در دوران سالمندی ممکن است هر نوع بیماری روانی در زندگی افراد سالمند ایجاد شود،برخی از این بیماری های شایع شامل موارد زیر است:

افسردگی:

افسردگی در سالمندان یک بیماری شایع است که از هرچهار فرد سالمند یک نفر به این بیماری مبتلا می شود.

علائم شایع بیماری افسردگی عبارتند از: احساس غمگینی، نا امیدی، گناه، نگرانی، از دست دادن توانایی و… است. افسردگی یک بخش اجتناب ناپذیر در دوران سالمندی است، برای درمان افسردگی باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کرد.

زوال عقل:

زوال عقل کاهش توانایی ذهنی است که برحافظه، تفکر، تمرکز، درک و حل مسئله تاثیر می گذارد.

آلزایمر در سالمندان یک بیماری شایع است، اگرچه درمان قطعی  برای این بیماری وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به افراد سالمند کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشند. همچنین روش هایی وجود دارد که از طریق آن می توان خطر ابتلا به آن را کاهش داد.

مشکلات سلامت روان در زندگی سالمندان

بیماری روانی شدید:

بیمارهای روانی شدید مانند اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی معمولا در نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ زندگی افراد ایجاد می شود. اما ممکن است افراد سالمند برای اولین بار در سنین بالا تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند. برای درمان این بیماری می توان از روش گفتار درمانی و داروهای ضد روان پریشی استفاده کرد.

افراد سالمند که مبتلا به بیماری روانی شدید هستند در خانه های سالمندان زندگی می کنند و تحت مراقبت تیم های بهداشت روان قرار می گیرند.

نتیجه گیری:

ما در این مقاله به طور کامل درمورد سلامت روان در سالمندان صحبت کردیم، اهمیت سلامت روان در دروان سالمندی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و عوامل تاثیرگذار بر روی سلامت روان را هم معرفی کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و از طریق آن بتوانید به سالمندان عزیزتان کمک کنید که شرایط بهتری برای ادامه حیات خود داشته باشند. همچنین برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان محترم می توانید به مرکز نگهداری سالمندان پارسایان مراجعه کنید، افرادی که در این مرکز پذیرش می شوند برای ایشان رفاه کامل در نظر گرفته می شود و سلامت روان افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اشتراک‌گذاری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها