بیماریهای قلبی و عروقی

قلب و بیماری های قلبی و عروقی

در این مقاله به علل بروز بیماری های قلبی و عروقی ، پیشگیری از ابتلا به بیماری، اهمیت رسیدگی به سلامت قلب در سالمندان و نکات مهم پزشکی مرتبط با سلامت قلب می پردازیم.

قلب یکی از مهمترین و حساسترین اعضای بدن انسان است. قلب با پمپاژ خون اکسیژن و مواد مغذی را به سراسر بدن می رساند و مواد زائد ناشی از سوخت و ساز را از بین میبرد. در سال ۲۰۰۸ مهمترین عامل مرگ و میر در جهان، بیماری های قلبی و عروقی بودند. بیشتر از سه چهارم این تلفات به علت انسداد شریانهای کرونری و سکته بوده است. امروزه با افزایش استرس در زندگی های روزمره، تغذیه های نامناسب، و کم تحرکی خطر ابتلا به این بیماری ها افزایش پیدا کرده است.

یکی از گروه هایی که بیش از همه در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است، سالمندان هستند. چراکه قلب در دوران سالمندی آسیب پذیر تر میشود.

بازنشستگی برای هر فردی یک رویای زیباست، ولی سالمندان با فرا رسیدن این دوره و کم شدن ارتباطات، محدود شدن فعالیت روزانه و درگیری های ذهنی و استرس های عاطفی، هر روز خود را بیشتر به خطر ابتلا به این بیماری ها نزدیک می کنند.

سالمندانی که در مرکز سالمندان پارسایان اقامت دارند، در تمام مدت حضور، از چکاپ های کامل قلبی و عروقی برخوردارند و  از فعالیت های ورزشی مناسب با شرایط فیزیکی خود بهرمند می شوند.

1Cardiovascular diseases in the elderly- خانه سالمندان پارسایان
بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان را جدی بگیرید!

تغییرات عضله قلب در دوران سالمندی

قلب هم مانند دیگر اعضای بدن در دوران پیری تغییر کرده و عملکرد آن ضعیف تر می شود. تنها افزایش سن نیست که باعث بروز مشکلات و بیماریهای قلبی می شود. بلکه با وجود سلامت بدن هم تغییراتی در ماهیچه ی قلب به وجود آمده، که این تغییرات میتواند باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان شود.

برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • کم شدن حداکثر ضربان قلب در زمان استراحت
 • کم شدن حجم خونی که توسط قلب پمپاژ می شود
 • ضخیم شدن دیواره ی قلب
 • ضعیف شدن عضله ی قلب
 • کند شدن ضربان قلب
 • نامنظم شدن ضربان قلب

فاکتورهای خطر در بیماری های قلبی و عروقی

مهمترین عوامل در بروز بیماری های قلبی و عروقی عبارتنداز:

 •  کشیدن سیگار
 •  کلسترول بالا
 • رژیمهای غذایی نا مناسب
 •  فشار خون بالا
 •  چاقی و اضافه وزن
 •  دیابت نوع ۲
 • افسردگی و فشار عصبی
 •  سابقه خانوادگی

که در این بین فقط وراثت و سابقه فامیلی است که اجتناب ناپذیر است.

Cardiovascular diseases in the elderly- خانه سالمندان پارسایان ۲
قلب سالم زندگی سالمتر!

عوامل موثر بر بروز بیماری های قلبی و عروقی

 •  استرس و فشار عصبی

با افزایش سن قدرت عضله ی قلب کاهش یافته و قدرت پمپاژ خون کم میشود. در این حالت سالمند در مواجهه با عوامل استرس زا دچار فشار عصبی شده، قلب او برای جبران ضعف خود پمپاژ خون را افزایش داده که باعث بروز درد در قفسه ی سینه یا همان آنژین و غش می شود.

 • عفونت ها

عفونت به علت های مختلفی مثل زخم های بعد از جراحی یا زخم های دیابتی که ترمیم نمی شوند به وجود می آید. در نهایت قلب سالمند با عملکرد ناقص دریچه ها و یا دیگر مشکلات قلبی دچار حمله ی ویروسی یا باکتریایی می شود .

 • جراحت

بریدگی ها، کوفتگی ها، شکستگی های استخوان و دیگر جراحت هایی که در بدن سالمند به وجود می آید به کندی ترمیم می شوند. همین امر باعث فشار بر قلب سالمند شده و عاملی برای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی شود.

 • بیماری ها

انجام اعمال جراحی برای درمان بعضی از بیماری ها، تهدیدی برای سلامت قلب سالمند است. لذا پیشگیری از بروز بیماری و زدن واکسن ها مثل واکسن کرونا و آنفولانزا میتواند در حفظ سلامت قلب سالمند بسیار موثر باشد.

 • داروها

در سنین بالا به علت بروز مشکلات متعدد سالمند ناچار به مصرف دارو های مختلف است که با مصرف این داروها فشار به قلب زیاد شده و سلامت قلب بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد .

 • فعالیت های فیزیکی سنگین

در سنین بالا با انجام فعالیت های سنگین فیزیکی قلب قادر به رساندن اکسیژن کافی به بدن نخواهد بود، در واقع بدن خون بیشتری از قلب طلب می کند که این امر باعث تنگی نفس یا آنژین می شود. ولی ورزش های سبک و منظم می تواند سفتی شریان ها در سنین بالا را کاهش داده و با پایین نگه داشتن فشار خون و کاهش قند خون به سلامت قلب سالمند کمک کند.

Cardiovascular diseases in the elderly- خانه سالمندان پارسایان۴
پیشگیری بهتر از درمان است!

علامت های سکته قلبی در سالمندان

نشانه های مختلفی برای آنژین یا سکته ی قلبی که یکی از شایع ترین موارد بیماری های قلبی و عروقی است مشخص شده است.  این نشانه ها در افراد مختلف متفاوت است، که شدت و ضعف آن نیز یکسان نیست، اما در کل می توان به این موارد اشاره کرد:

 • احساس درد در کمر و شانه ها مخصوصا در سمت چپ
 • احساس درد در قفسه ی سینه
 • سرگیجه، تهوع و استفراغ
 • عرق سرد
 • درد معده
 • تنگی نفس

پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

بسیاری از سالمندان بر این باور غلط هستند که ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در سنین بالا امری اجتناب ناپذیر و غیر قابل پیشگیری است. غافل از اینکه با رعایت چند نکته ی ساده و تغییرات جزیی در شیوه ی زندگی خود می توانند از بروز آن جلوگیری کنند.

کنترل وزن

دلایل زیادی در دست است که اثبات می کند کم کردن وزن می تواند تاثیر مستقیمی در کنترل فشار خون، قند خون  و در پی آن فاصله گرفتن از بیماری های قلبی و عروقی داشته باشد. ایجاد سبک زندگی سالم با ورزش کردن و انجام معاینات پزشکی منظم و دوره ای کمک زیادی به سلامت قلب سالمند می کند.

تغذیه ی سالم

مصرف ماهی، میگو، میوه و سبزیجات تازه، خشکبار، آجیل و مغزیجات، مصرف روغن زیتون و غذا های حاوی امگا۳، مصرف ویتامین C – E و به حداقل رساندن مصرف غذاهای چرب، شیرینی جات و نمک، گام مهمی در سالم سازی رژیم غذایی است. این فاکتور ها و بسیاری از مراقبت های دیگر در خانه سالمندان پارسیان، به درستی و زیر نظر پزشک متخصص تغذیه در جهت بهبود کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روحی سالمندان عزیز در نظر گرفته شده و اعمال می شود.

کنترل فشار خون

فشار خون بالا تهدیدی بسیار جدی برای سلامت قلب است و برای مهار آن باید تغییراتی در سبک زندگی، تغذیه و آرامش روحی سالمند ایجاد شود.

کلسترول و تری گلیسیرید

کلسترول بالای خون می تواند به مرور رگها را مسدود کند و خطر سکته قلبی را افزایش دهد. تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی موجود در خون است که مقدار زیاد آن در خون تهدیدی برای سلامت قلب خصوصا در زنان است.

 نوشیدنی های الکلی

مصرف نوشیدنی های الکلی باعث افزایش فشار خون، افزایش کالری بدن و افزایش وزن می شود. تمام این فاکتورها تهدیدی برای قلب و بیماری های قلبی و عروقی است.

دخانیات

مصرف سیگار فشار خون را افزایش داده و ریه ها را عفونی می کند. با ترک سیگار گام بزرگی در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی برداشته اید.

فشار عصبی و استرس

از مهمترین عوامل تهدید کننده ی قلب و عامل اصلی حملات قلبی، استرس است. با کنترل اعصاب، مدیتیشن و دوری از محیط های تنش زا مهمترین مرحله تامین سلامت قلب را طی نموده اید.

فعالیت بدنی

در سنین بالا و بازنشستگی به علت محدود شدن روابط و کم شدن فعالیت، تحرک افراد بسیار محدود می شود. فعالیت بدنی افراد سالمند به روزی چند قدم در منزل محدود می شود که زنگ خطر بیماری های قلبی و عروقی است. سالمندان باید ارتباط با همسالان و تحرک را قطع نکنند. آنها می توانند در سراهای سالمندان در محیطی آرام، تحت نظارت پزشک و پرستاران با تجربه از امکانات این محیط استفاده کرده و دوران سالمندی سالم و بانشاطی را سپری کنند.

خانه سالمندان پارسیان با کادری مجرب و دلسوز و بهره مندی از نیروهای متخصص، تمام تلاش خود را برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان عزیز می نماید.

ورزش عاملی مهم در عدم بروز بیماری های قلبی و عروقی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها