بیماری آرتروز در سالمندان

آشنایی با بیماری آرتروز در سالمندان

آرتروز را می‌توان از شایع‌ترین بیماری‌هایی دانست که در بین سالمندان مشاهده می‌شود. این بیماری به دلیل روند درمان پیچیده باید جدی گرفته شود. بیماری آرتروز در سالمندان علائم مختلفی دارد و به همین دلیل کلیه خانواده‌های دارای سالمند باید با این علائم آشنا باشند.

در این متن از مرکز سالمندان قصد داریم شما را با کلیه موارد مربوط به این بیماری‌ آشنا کنیم. شناخت این موارد نه تنها به شما در زمینه درمان آرتروز در سالمندان کمک خواهد کرد، بلکه می‌تواند راهکار خوبی جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری محسوب شود. اگر در این زمینه کنجکاو هستید ادامه متن را دست ندهید.

علت بیماری آرتروز چیست؟

استئوآرتریت یا آرتروز زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف و سایر بافت‌های داخل مفصل شکسته می‌شوند یا ساختارشان تغییر می‌کند. این بیماری به دلیل سایس و پارگی مفاصل ایجاد نخواهد شد، بلکه دلیل اصلی آن می‌تواند تغییرات در درون بافت مفاصل باشد که معمولاً در طول زمان و به تدریج رخ می‌دهد. برخی عوامل ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند، عبارت‌اند از:

 • افزایش وزن
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سابقه آسیب یا جراحی مفصل
 • استفاده بیش از حد از مفصل
 • تشکیل نشدن مفصل در نوزادی
 • سابقه خانوادگی آرتروز

علائم بیماری آرتروز در سالمندان

علائم این بیماری از دردهای خفیف که مزمن یا غیرمزمن هستند تا درد شدید مفاصل متغیر است. علائم شایع بیماری آرتروز در سالمندان عبارت‌اند از:

 • درد مفاصل
 • تورم
 • حساسیت
 • احساس خستگی پس از بلند شدن از رختخواب؛ و احساس شدن استخوان روی استخوان

همه افراد مبتلا به آرتروز احساس درد نمی‌کنند. استئوآرتریت بیشتر دست‌ها، کمر، گردن و مفاصل تحمل‌کننده وزن مانند زانو، لگن و پا را درگیر می‌کند. استئوآرتریت فقط مفاصل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد نه اندام‌های داخلی. مطالعات متعددی نشان می‌دهد یوگا روی صندلی برای سالمندان به شکل قابل توجهی درد مفاصل بر اثر ابتلا به استئوآرتریت را کاهش می‌دهد. در ادامه به مواردی که تحت‌تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند اشاره می‌کنیم.

علایٔم بیماری آرتروز در سالمندان

آرتروز دست‌

به نظر می‌رسد که وجود استئوآرتریت در دست‌ها، یک بیماری ارثی است. اگر مادر یا مادربزرگ شما مبتلا به آرتروز هستند، شما نیز در معرض خطر ابتلا به آن (بیشتر از حد متوسط) هستید. زنان بیشتر از مردان به آرتروز دست مبتلا می‌شوند. این بیماری در اکثر زنان پس از یائسگی ایجاد می‌شود.

هنگامی که آرتروز دست‌ها را درگیر می‌کند، بخش‌هایی استخوانی که به آن‌ها (bony knobs) می‌‌گویند ممکن است در مفاصل انتهایی انگشتان (آنهایی که نزدیک به ناخن هستند) ظاهر شوند. این موارد گره‌های هبردن (HEBerr-denz) نیز نامیده می‌شوند. در همین شرایط boney knobsهای مشابهی که گره‌های بوچارد (boo-SHARDZ) نام دارند، می‌توانند در مفاصل میانی انگشتان به وجود آیند. انگشتان ممکن است بیش از حد بزرگ شوند و بیمار معمولاً احساس بی‌حسی شدیدی را حس خواهد کرد. پایه مفصل شست نیز معمولاً تحت‌تأثیر آرتروز قرار می‌گیرد. 

آرتروز زانو

زانوها از جمله مفاصلی هستند که بیشتر تحت‌تأثیر بیماری آرتروز در سالمندان قرار می‌گیرند. علائم آرتروز زانو شامل سفتی، تورم و زانو درد در سالمندان است که راه رفتن، بالا رفتن و نشستن و برخاستن از صندلی و وان را سخت می‌کند. استئوآرتریت در زانو می‌تواند منجر به ناتوانی شود.

پارکینسون یکی از بیماری‌های است که کیفیت زندگی در دوره سالمندی را تحت تاثیر قرار می‌دهد درباره مراقبت از سالمند مبتلا به پارکینسون بیشتر بخوانید.

آرتزوز باسن

باسن نیز محل شایع وقوع آرتروز است. مانند آرتروز زانو، علائم آرتروز باسن شامل درد و سفتی خود مفصل است، اما گاهی اوقات درد در کشاله ران، قسمت داخلی ران، باسن یا حتی زانو احساس می‌شود. آرتروز مفصل ران ممکن است حرکت و خم شدن را محدود کند و فعالیت‌های روزانه مانند لباس پوشیدن و پوشیدن کفش را به یک چالش تبدیل نماید.

آرتزوز ستون فقرات

استئوآرتریت ستون فقرات ممکن است به صورت سفتی و درد در گردن یا کمر خود را نشان دهد. در برخی موارد، تغییرات مرتبط با آرتروز در ستون فقرات می‌تواند باعث فشار بر روی اعصاب موجود در ستون فقرات شود و این امر منجر به ضعف، گزگز یا بی‌حسی دست‌ها و پاها می‌گردد. در موارد شدید، این شرایط حتی می‌تواند بر عملکرد مثانه و روده تأثیر بگذارد.

بیماری آرتروز

 انواع آرتروز در سالمندان

 آرتروز در سالمندان بسیار شایع است که معمولاً باعث تجربه درد و التهاب مفاصل، استخوان‌ها و غضروف‌ها در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. تقریباً بیش از ۱۰۰ نوع آرتروز وجود دارد. شایع‌ترین مفاصل درگیر با انواع آرتروز در سالمندان به شرح زیر است:

آرتروز گردن در افراد سالمند

 معمولاً با افزایش سن، دیسک‌ها و مفاصل گردن به‌آرامی تحلیل می‌روند. آرتروز گردن در افراد بالاتر از ۶۰ سال متداول است. در واقع تغییرات فرسایشی به‌خصوص در استخوان‌های گردن و مفاصل به وجود می‌آیند. این بیماری اغلب محرک اصلی درد شدید، سفتی و محدودیت در حرکت گردن می‌شود.

 درمان آرتروز گردن باتوجه ‌به شدت و علائم بیماری متفاوت است. استراحت، فیزیوتراپی، داروهای مسکن و ضدالتهاب، تزریقات موضعی و عمل جراحی از جمله روش‌های درمان این بیماری هستند.

آرتزوز مچ پا در افراد مسن

 آرتروز مچ پا نیز به دلیل التهاب یک یا چند مفصل در ناحیه مچ پا رخ می‌دهد و باعث ایجاد درد و سفتی مچ پا می‌شود. علل اصلی این بیماری، افزایش سن، آسیب‌دیدگی بر اثر سانحه، چاقی و سابقه خانوادگی است. سالمند مبتلا به آرتروز پا نمی‌تواند به‌درستی راه برود و انجام فعالیت‌ها برای او دشوار می‌شود.

 آرتروز لگن سالمندان

 یکی از اصلی‌ترین علل دردهای لگنی در سالمندان آرتریت لگن است و به‌تدریج و باگذشت زمان بیماری وخیم‌تر خواهد شد. عارضه‌های مختلف آرتریت بر نوع بیماری آرتروز لگن در سالمندان و همچنین روش‌های درمان آن تأثیر گذارند. در فرد سالخورده مبتلا به آرتروز لگن، نواحی مفصل ران، کشاله ران و باسن درد می‌کند.

بیمار دچار آرتروز لگن به‌راحتی نمی‌تواند راه برود و در ناحیه لگن دچار محدودیت حرکتی می‌شود. درد با افزایش فعالیت‌های فیزیکی به مدت طولانی بیشتر خواهد شد.

درباره علائم شکستگی لگن در سالمندان، روش‌های درمان و مراقبت بعد جراحی لگن بیشتر بدانید.

چه کنیم تا در پیری به آرتروز مبتلا نشویم؟

واقعیت این است که هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از آرتروز وجود ندارد، اما شما می‌توانید به کاهش خطر کمک کرده و شروع احتمالی انواع خاصی از استئوآرتریت را به تأخیر بیندازید. اگر در حال حاضر مفاصل سالمی دارید، باید تمام تلاش خود را برای حفظ تحرک، عملکرد و جلوگیری از درد و ناتوانی مرتبط با استئوآرتریت انجام دهید.

 

بیش از ۱۰۰ نوع بیماری آرتروز در سالمندان و شرایط شبیه به آن وجود دارد که هرکدام دارای عوامل خطر، ویژگی‌های فردی، رفتارها و شرایط خاص خود هستند.

برخی از عوامل خطر قابل اصلاح نیستند و واقعاً نمی‌توانید کاری در مورد آنها انجام دهید. زن بودن و داشتن سابقه خانوادگی استئوآرتریت (نمایه ژنتیکی) دو نمونه از عواملی هستند که احتمال ابتلای افراد به برخی از انواع استئوآرتریت را افزایش می‌دهند.

عوامل خطری که قابل تغییر در نظر گرفته می‌شوند، رفتارها و شرایطی هستند که می‌توانند به منظور کاهش خطر، تأخیر در شروع یا حتی پیشگیری از ارتروز در پیری تغییر کنند. چند نمونه از عوامل خطر قابل اصلاح برای انواع خاصی از استئوآرتریت و شرایط مرتبط عبارت‌اند از:

 • برای جلوگیری از استئوآرتریت عادی: وزن مناسب را حفظ کنید.
 • برای جلوگیری از استئوآرتریت روماتوئید: سیگار نکشید.
 • برای جلوگیری از نقرس: رژیم غذایی سالمی داشته باشید که قند، الکل و پورین کمی دارد.

اجتناب از آسیب‌های ورزشی با داشتن تجهیزات مناسب، تمرین کافی و ایمنی در حین بازی می‌تواند از پارگی ACL (رباط صلیبی قدامی) که اغلب منجر به آرتروز (OA) می‌شود جلوگیری کند.

از عوارض سیگار کشیدن می‌توان به پوکی استخوان در سالمندان اشاره کرد درباره این بیماری بیشتر بدانید.

مکانیسم بیماری آرتروز در سالمندان

از آنجایی که دانشمندان به طور کامل علل یا مکانیسم‌های پشت این بیماری‌ها را درک نمی‌کنند، پیشگیری واقعی ممکن است امکان‌پذیر نباشد. با این حال، این امید وجود دارد که روزی بتوان از برخی یا همه انواع استئوآرتریت و شرایط مرتبط با آن پیشگیری کرد.

پیشرفت‌ها ممکن است نزدیک‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد. تصور می‌شود بسیاری از انواع ارتروز ناشی از ترکیب ژنتیک و یک محرک محیطی مانند ویروس یا سم است. کشف محرک یک نوع استئوآرتریت ممکن است کلید پیشگیری از آن باشد، حتی در افرادی که خطر ژنتیکی دارند.

مکانیسم بیماری آرتروز در سالمندان

تشخیص بیماری آرتروز

برای تشخیص استئوآرتریت، اکثر پزشکان از ترکیب روش‌های مختلف و آزمایش‌هایی همچون تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، اشعه ایکس و آزمایش‌های فوق‌العاده پیشرفته استفاده می‌کنند. درباره آزمایشات چکاپ مخصوص سالمندان بیشتر بدانید.

  چه زمانی برای آرتروز  باید به پزشک مراجعه کنیم؟

 تشخیص انواع آرتروز در سالمندان کمی دشوار است در بسیاری از موارد دردهای خفیف در مفاصل نشان‌دهنده آرتروز هستند. به‌طورکلی با دیدن علائم و نشانه‌های زیر در افراد سالمند، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید.

 • وجود دردهای شدید و سفتی یک یا چند مفصل بیش از سه روز یا بیشتر
 • قرمزی و گرمی پوست در نواحی مفصلی
 • مشکلات و محدودیت‌های حرکتی مفاصل

آیا آرتروز درمان دارد؟

برنامه‌های درمانی آرتروز اغلب شامل ورزش، استراحت و مراقبت از مفاصل، تسکین درد، کنترل وزن، داروها، جراحی و رویکردهای درمان تکمیلی است. درمان‌های فعلی آرتروز می‌توانند علائمی مانند درد و ناتوانی را تسکین دهند، اما هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند این بیماری را به طور کامل درمان کند.

اگرچه متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند درمان‌هایی را برای کمک به مدیریت استئوآرتریت تجویز یا توصیه کنند، کلید واقعی ادامه یک زندگی خوب با وجود این بیماری، شما هستید. تحقیقات نشان می‌دهد افراد مبتلا به آرتروزی که در مراقبت‌های خود شرکت می‌کنند، با کاهش درد روبه‌رو خواهند شد. علاوه بر این، چنین افرادی از کیفیت زندگی بهتری لذت می‌برند.

خانه سالمندان یا سرای سالمندان،‌ از مهم‌ترین امکان مخصوص نگهداری و مراقبت از سالمندان جامعه محسوب می‌شوند. درباره کیفیت زندگی در خانه سالمندان بیشتر بخوانید.

روش‌های درمان آرتروز

 پزشکان متخصص و جراحان پس از تشخیص نوع آرتروز در فرد مسن، چندین روش درمانی را پیشنهاد می‌کند.

 روش‌های درمان آرتروز عبارت‌اند از:

 • فیزیوتراپی
 • تجویز داروهای مسکن و ضدالتهاب
 • تزریقات موضعی
 • عمل جراحی

جدیدترین روش درمان آرتروز شامل داروهای تعدیل‌کننده بیماری برای کسانی است که حداقل ۶ ماه علائم مرتبط با آرتروز را دارند. یکی دیگر از این روش‌های جدید، تزریق طلا به مفصل است. با این‌وجود تنها ۱۵ درصد از بیماران، می‌تواند حداکثر به مدت ۵ سال این بیماری را کنترل نماید.

 از روش‌های دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تعویض مفصل با مواد مصنوعی و فلزاتی مانند آلیاژهای کبالت کروم و تیتانیوم و برای مفاصل بزرگ‌تر پلیمر و سیلیکون
 • آرتروپلاستی
 • هیدروکسی لاپاتیت

کدام آرتروز در میان سالمندان رایج است؟

هر کسی ممکن است به آرتروز مبتلا شود. با این حال، افزایش سن یک عامل مهم برای ابتلا به این بیماری است. زنان بیشتر از مردان به آرتروز مبتلا می‌شوند، به خصوص پس از ۵۰ سالگی. همان‌طور که گفته شد در بسیاری از زنان، این بیماری پس از یائسگی ایجاد می‌شود. در ادامه به شایع‌ترین انواع آرتروز در سالمندان می‌پردازیم.

آرتروز مفصلی

این نوع از بیماری آرتروز در سالمندان بیماری خودایمنی است. این بدان معناست که سیستم ایمنی به بخش‌هایی از بدن، به‌ویژه مفاصل حمله می‌کند. چنین شرایطی منجر به التهاب خواهد شد و در صورت عدم درمان می‌تواند باعث آسیب شدید به مفصل شود. از هر پنج سالمندی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند، یکی از آن‌ها بر روی پوست خود توده‌هایی به نام ندول روماتوئید پیدا خواهد کرد. این توده‌ها اغلب در نواحی مفصلی که تحت‌فشار قرار می‌گیرند، مانند روی بند انگشت، آرنج یا پاشنه پا ایجاد می‌شوند.

از دیگر بیماری‌های دوره سالمندی که بر اثر سیستم ایمنی ضعیف بروز می‌کند؛ می‌توان به زونا در سالمندان و بیماری ام اس در سالمندان اشاره کرد از همین رو تقویت سیستم ایمنی در افراد مسن و تحوه مراقبت از این عزیزان اهمیت بسیار زیادی دارد. 

آرتریت پسوریاتیک

کسانی که به این بیماری مبتلا شوند التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت) دارند. پسوریازیس باعث ایجاد نواحی لکه‌دار، برجسته، قرمز و سفید ملتهب با فلس می‌شود. این بیماری معمولاً نوک آرنج و زانو، پوست سر، ناف و پوست اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد را درگیر می‌کند. تنها حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس به آرتریت پسوریازیس نیز مبتلا می‌شوند.

آیا آرتروز در سالمندان یک بیماری ارثی است؟

به طور کلی افرادی که در خانواده خود بیمار مبتلا به آرتروز دارند؛ مستعد ابتلا به این بیماری هستند. اخیرا محققان کشف کرده‌اند که ژن‌های متعددی باعث ایجاد بیماری آرتروز می‌شوند. غالبا ۴۰ تا ۶۰ درصد بیماران، یک جزء ژنتیکی در رابطه با آرتروز را دارند و معمولا عوامل ارثی این بیماری در سنین کودکی بروز می‌کند.

 نکات اصلی مدیریت آرتروز در سالمندان

 انواع بیماری‌های آرتروز و همچنین خشکی مفاصل در سالمندان باعث ایجاد درد، التهاب و سفتی مفاصل افراد مسن می‌شود. در نتیجه آنها نمی‌توانند به‌سادگی حرکت کنند و حتی فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند.

 غالباً با افزایش سن، غضروف‌ها به‌تدریج خشک شده و سفت می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر بدن فرد مسن مایع زلاله‌ای کمتری تولید می‌کند. این مایع به‌عنوان یک ماده روغنی عمل می‌کند؛ در نتیجه مفاصل به‌آرامی حرکت می‌کنند که در دوران سالمندی این اتفاق نمی‌افتد.

نکات اصلی مدیریت آرتروز در سالمندان عبارتند از:

تغذیه مناسب برای سالمند مبتلا به آرتروز

 تنظیم یک برنامه غذایی سالم و مغذی برای سالمند بیمار، بسیار مهم و حیاتی است. توصیه می‌شود:

 •  از مواد مقوی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶
 •  امگا ۳
 • مواد غذایی ضدالتهاب مانند روغن ذرت و آفتاب‌گردان، آجیل، ماهی (ساردین، سالمون)
 •  سبزی‌ها (سیر، تره‌فرنگی، پیاز، کدو، هویج، کلم‌بروکلی، اسفناج، چغندر)،
 • میوه (انواع توت، کیوی، مرکبات)

 بیشتر در رژیم غذایی فرد مسن دچار آرتروز استفاده کنید.

علت و درمان گرفتگی عضلات پا در سالمندان + درمان‌های خانگی و پزشکی خشک شدن پای سالمندان

ورزش برای سالمندان مبتلا با آرتروز

تمرین‌های ورزشی و فعالیت‌های بدنی برای حفظ سلامت و همچنین بهبود دردهای مفصلی لازم و ضروری است. انجام تمرین و ورزش به کم‌شدن درد مفاصل و افزایش تحرک فرد مسن بیمار کمک زیادی می‌کند. ورزش‌های مخصوصی برای تسکین دردهای مفصلی سالمندان طراحی و تنظیم شده‌اند.

فواید ورزش برای سالمندان مبتلا به آرتروز:

 • افزایش تحرک مفاصل
 • تقویت غضروف‌ها
 • کاهش درد و التهاب مفاصل
 • انجام بهتر فعالیت‌های روزانه

توصیه می‌شود که قبل از انجام هر نوع ورزش یا تمرین، بهتر است که فرد مسن مبتلا به آرتروز با پزشک متخصص مشورت کرده و مطابق با دستورالعمل‌های او پیش برود.

برنامه‌های کاهش وزن

 حفظ وزن متعادل برای سلامتی کل بدن به‌ویژه برای سالمندان اهمیت زیادی دارد. رابطه وزن با آرتروز در سالمندان به این صورت است که هر چقدر وزن فرد سالخورده مبتلا به آرتریت بالاتر برود؛ احتمال وخیم‌تر شدن عارضه آرتروز نیز در او بیشتر خواهد بود. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که کاهش هر یک کیلو وزن بدن فرد سالمند باعث کم‌شدن ۸ کیلو فشار از روی مفاصل زانو خواهد شد.

 فوائد کاهش وزن برای سالمند مبتلا به آرتروز عبارت‌اند از:

 • تسکین درد و کاهش التهاب
 • کاهش فشار وارده به مفاصل
 • بهبود عملکرد فیزیکی بدن
 • جلوگیری از پیشرفت بیماری آرتروز
 • کاهش تحلیل غضروف‌ها

 باتوجه‌به موارد فوق توصیه می‌شود یک برنامه منظم و دقیق کاهش وزن را با مشورت متخصص تغذیه و همچنین پزشک برای فرد مسن مبتلا به آرتروز تنظیم کنید.

کاردرمانی برای سالمندان مبتلا به آرتروز

 کاردرمانی به سالمند مبتلا به آرتروز آموزش می‌دهد که چگونه و به چه صورتی بتواند فشار وارده بر مفاصل خود را در حین انجام فعالیت‌های روزانه کاهش دهد. همچنین متخصصان کار درمانگر شرایط مناسبی را در محل کار و محیط خانه سالمند بیمار مهیا می‌کنند. در نتیجه او می‌تواند حرکاتی که باعث تشدید بیماری می‌شود را به‌خوبی کنترل نماید.

 در طول کاردرمانی برای سالمندان، کار درمانگران جهت سهولت انجام کارها از وسایل کمکی مانند آتل برای دست یا مچ پا و قسمت‌های دیگری از بدن که با آرتروز درگیر هستند، استفاده می‌کنند در نتیجه انجام کارهایی مانند رانندگی، حمام‌کردن، لباس پوشیدن، نظافت خانه و غیره برای سالمند راحت‌تر خواهد شد.

فیزیوتراپی برای سالمند مبتلا به آرتروز

 عدم تحرک در افراد مسن، عوارض آرتروز همچون درد و سفتی مفاصل را بیشتر می‌کند؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین تجویزهای پزشکان، فیزیوتراپی برای سالمند مبتلا به آرتروز است. انجام فیزیوتراپی مناسب با شرایط سالمند، تمرینات و حرکات ورزشی زیر نظر فیزیوتراپیست سفتی مفاصل را به‌مرورزمان از بین می‌برد و به پیشگیری از هرگونه آسیب بیشتر به مفصل کمک می‌کند.

علاوه‌براین سالمندانی که بر اثر سانحه، زمین‌خوردن و پس از عمل جراحی دچار آسیب می‌شوند، فیزیوتراپی به آنها در بهبود و تسکین درد کمک زیادی می‌کند.

از دیگر راه‌های مدیریت آرتروز در سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • همدلی و گوش‌دادن به صحبت‌ها و نگرانی‌های فرد مسن مبتلا به آرتروز
 • تهیه فهرست مراقبت از سالمند مانند نوشتن علائم و نشانه‌های بیماری، داروهای مصرفی، تغذیه و تمرین‌های ورزشی
 • مشورت با پزشک
 • تفریح و انجام فعالیت‌های سرگرم‌ کننده مناسب سالمند

خدمات خانه سالمندان پارسایان به بیماران آرتروز

 مراقبت از سالمند مبتلا به آرتروز چالش‌برانگیز است. سالمند مبتلا به این عارضه دوران سختی را طی می‌کند زیرا درد و سفتی مفاصل مانع از عملکرد مطلوب حرکت‌های فیزیکی بدن شده و در نتیجه او نمی‌تواند به‌خوبی و حتی به طور مستقل فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد.

 فرد مسن مبتلا به آرتروز به‌تنهایی نمی‌تواند این بیماری را مدیریت نماید؛ بنابراین باید از افراد خانواده و یا افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرد.

 در حال حاضر دلایل زیادی وجود دارد که خانواده‌ها به‌درستی نمی‌توانند از سالمند مبتلا به آرتروز حمایت و نگهداری نمایند؛ بنابراین معمولاً از خدمات خانه سالمندان بهره‌مند می‌شوند.

 در خانه سالمندان پارسایان امکانات و شرایط مناسبی برای نگهداری و مراقبت از افراد سالمند مبتلا به آرتروز فراهم شده است.

 خدمات خانه سالمندان پارسایان به بیماران آرتروز عبارت‌اند از:

 1.  خدمات پزشکی اعم از انجام معاینات دوره‌ای
 2.  کادر پرستاری حرفه‌ای
 3.  کاردرمانی و فیزیوتراپی
 4.  وجود محیط زندگی مناسب با شرایط بیماران سالمند
 5. مشاوره روان‌شناسی

 مرکز سالمندان پارسایان بهترین مرکز توان‌بخشی و مراقبتی سالمندان در سراسر کشور است و رتبه نخست را در ایران از آن خود نموده است.

نکات مهم در زمینه بیماری آرتروز در سالمندان

در بخش‌های قبل به بررسی موارد مختلف مربوط به این بیماری پرداختیم. به طور کلی مهم‌ترین نکات این مبحث را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • مراجعه به پزشک در صورت دیدن علائم
 • گفتگو با پزشک جهت آشنایی کامل با این بیماری
 • تهیه یک روند درمانی مناسب
 • پیگیری روند درمانی

در این متن به بررسی علل، علائم، تشخیص و نحوه درمان بیماری آرتروز در سالمندان پرداختیم.. اگرچه همواره پیشگیری بهتر از درمان است، اما می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی مختلف به مقابله با این بیماری پرداخت و شرایط سلامت سالمند را به وضع مناسبی بازگرداند.

یکی از بهترین روش‌های موجود برای ارائه خدمات به بیماران دچار آرتروز، استفاده از راهکارهای ارائه شده توسط خانه‌های سالمندان معتبر است. مرکز مراقبت از سالمندان پارسایان مفتخر است در این امر به شما و سالمند عزیزتان کمک نماید.

اشتراک‌گذاری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

تماس با ما

شماره واتساپ

شماره واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها