osteoporosis-in-elderly-خانه-سالمندان-پارسایان

پوکی استخوان در سالمندان و راه های پیشگری از آن

پوکی استخوان بیماری است که میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و زنان ۴ برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.  پوکی استخوان در سالمندان بسیار شایع تر از دیگر افراد جامعه است.

از صحبت‌های گفته شده حتما متوجه شده اید که قرار است درمورد چه موضوعی صحبت کنیم بله درست است موضوع مقاله امروز خانه سالمندان پارسایان درمورد پوکی استخوان در سالمندان می باشد.

ما در این مقاله به طور کامل درمورد مشکل پوکی استخوان صحبت می کنیم، همچنین دلایل به وجود آمدن آن، علائم و نشانه ها، روش های درمانی و راه های پیش گیری از آن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

به شما پیشنهاد می‌شود این مقاله را مطالعه کنید به دلیل اینکه درک خطر پوکی استخوان می‌تواند به شما کمک کند که نقش موثری در محافظت از استخوان‌های سالمندان عزیز داشته باشید.

osteoporosis-in-elderly-خانه-سالمندان-پارسایان

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان در لغت به معنای استخوان متخلخل است. استخوان سالم در زیر میکروسکوپ شبیه لانه زنبور است. اما پوکی استخوان سوراخ ها و فضاهای بسیار بزرگتری دارد که همین عامل باعث شکنندگی استخوان ها می شود.

استخوان ها از بافت های زنده ای تشکیل شده اند و دائم در حال تغییر هستند. در طول زندگی افراد بدن آنها به مواد معدنی، کلسیم و فسفات نیاز دارد تا استخوان هایمان را سالم و قوی نگه دارد اما با بالا رفتن سن، بدن تمایل دارد این مواد معدنی را در استخوان ها جذب کند.

پوکی استخوان بیماری خاموش نامیده شده است به دلیل اینکه بسیاری از افراد علائمی از این بیماری را ندارند. پوکی استخوان امکان دارد سالها بدون هیچ  علائمی پیشرفت کند و با شکستگی استخوان نمایان شود.

این بیماری می تواند باعث شکستگی استخوان های دردناک شود، این شکستگی ها می تواند توانایی راه رفتن افراد را به خطر بیندازد و همچنین کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

پوکی استخوان در سالمندان می تواند روی کیفیت زندگی آنها تاثیر گذار باشد به دلیل اینکه شکستگی ها دارای عوارضی می باشد که می تواند باعث  شود سلامت افراد سالمند کاهش پیدا کند.

علت  پوکی استخوان در سالمندان

برای پوکی استخوان هیچ دلیل مشخص و خاصی وجود ندارد، اما برخی موارد که خارج از کنترل ما هستند مثل سن، جنسیت می تواند در به وجود آمدن این مشکل  تاثیر داشته باشد.

عوامل دیگری که باعث به وجود آمدن پوکی استخوان هستند عبارتند از:

۱.سابقه خانوادگی:

بنظر شما پوکی استخوان ارثی است؟ شاید یکی از اعضای نزدیک خانواده به طور مثال مادر مبتلا به پوکی استخوان یا سابقه شکستگی می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.

۲.شرایط پزشکی:

برخی از اقدامات پزشکی می تواند سالمندان را مستعد به پوکی استخوان کنند.

شرایط پزشکی نظیر:
 • اختلالات تیروئید
 • روماتیسم مفصلی
 • بی اشتهایی عصبی
 • بیماری های خونی
 • جراحی کاهش وزن
 • سکته

۳.استفاده از برخی داروها:

در مواردی خاص داروها می توانند به استخوان های شما آسیب بزنند و همچنین خطر پوکی استخوان را افزایش دهند. داروهایی که شامل موارد زیر است:

 • داروهای هورمونی برای درمان سرطان سینه و پروستات
 • استروئیدها
 • داروی های ضد تشنج
 • آنتی اسید های حاوی آلومینیوم
 • داروهای شیمی درمانی

۴.استعمال دخانیات و الکل:

کشیدن سیگار می تواند از جذب کلسیم مواد غذایی به بدن جلوگیری کند، نوشیدن الکل زیاد هم می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.

۵.کمبود های تغذیه ای:

کمبود کلسیم در رژیم غذایی می تواند خطر پوکی استخوان را بالا ببرد.

تغذیه سالمندان یک مورد مهم و حیاتی به حساب می آید که باید به آن توجه ویژه ای شود.

۶.عدم ورزش:

عدم فعالیت بدنی و داشتن سبک زندگی بدون تحرک می تواند سلامت استخوان ها را به خطر بیندازد و موجب پوکی استخوان در سالمندان شود. ورزش کردن علاوه بر اینکه می تواند به سلامت استخوان ها کمک کند، سرگرمی سالمندان را هم فراهم می کند.

osteoporosis-in-the-elderly-خانه-ستلمندان-پارسایان

علائم و نشانه های پوکی استخوان در سالمندان چیست؟

پوکی استخوان تا زمانی که شکستگی اتفاق نیفتد، هیچ علائم و نشانه ای ندارد. اگر موارد زیر را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

۱.تغییر وضعیت بدن(قوز کردن)

۲.تنگی نفس

۳.درد پایین کمر

۴.از دست دادن قد به میزان یک اینچ و بیشتر

۵.درد های مفصلی

۶.درد شدید و ناگهانی در ستون فقرات

 

چگونه پوکی استخوان تشخیص داده می شود؟

پوکی استخوان از طریق سنجش تراکم استخوان تشخیص داده می شود، این روش اطلاعات بیشتری در مورد سلامت استخوان ها در اختیار شما قرار میدهد. این آزمایش یک روش سریع و بدون درد برای تشخیص پوکی استخوان و همچنین خطر شکستگی ها استخوان ها است. سنجش تراکم استخوان با استفاده از اسکن DXA صورت می گیرد.

osteoporosiss-in-the-elderly2-خانه-سالمندان-پارسایان

روش های درمانی پوکی استخوان در سالمندان

 برای پوکی استخوان هیچ درمان قطعی وجود ندارد و پزشکان تاکید دارند که از این بیماری پیشگیری شود. اما اگر سالمندان به این مشکل دچار شدند نباید نگران باشند به دلیل اینکه استخوان ها هنوز هم قابلیت بازسازی دارند و با استفاده از روش های درمانی می شود از شدیدتر شدن آن جلوگیری کرد.

۱.درمان پوکی استخوان با روش دارویی

با مصرف یکسری داروها می توان روند پیشرفت پوکی استخوان را کند و آن را بهبود بخشید، رایج ترین داروهایی که برای درمان این مشکل به کاربرده می شود شامل موارد زیر است:

بیس فسفونات ها: یکی از داروهایی اصلی برای پیشگری و درمان پوکی استخوان است.

کلسی تونین: این دارو باعث افزایش تراکم استخوان ها می شود، برای شکستگی ستون فقرات  و درد های ناگهانی مورد استفاده قرار می گیرد.

دنوزوماب:  مصرف این دارو تراکم استخوان را افزایش میدهد و باعث کند شدن روند از دست دادن استحکام استخوان ها می شود.

 

 

۲.درمان پوکی استخوان از طریق توانبخشی و فیزیوتراپی

سالمندانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند در خطر ضعف و ناتوانی قرار دارند با استفاده از روش های مختلف می توان از این خطر جلوگیری کرد:

 • از طریق انواع روش های فیزیوتراپی می توان دردهای ناشی از پوکی استخوان را کاهش داد
 • بدن در وضعیت های مختلف در بهترین حالت قرار می گیرد
 • جلوگیری از شکستگی و کاهش تراکم استخوان

 کلیه برنامه های فیزیوتراپی  عوارض پوکی استخوان را کاهش می دهد و درد های ناشی از آن را بهبود می بخشد.

اگر می خواهید از این روش درمانی را برای درمان سالمند عزیز خود انتخاب کنید می توانید با مراجعه به خانه سالمندان پارسایان از خدمات بخش بازتوانی استفاده کنید، در این بخش بهترین امکانات و خدمات را در اختیار سالمندان محترم شما قرار می دهند تا ایشان به بهبودی کامل برسند.

۳.درمان پوکی استخوان از طریق تمرینات ورزشی

ورزش نقش بسیار مهمی در جلوگیری از کاهش تراکم استخوان دارد، ورزش های هوازی و پیاده روی یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از پوکی استخوان است و می تواند این مشکل راهم بهبود ببخشد.

انواع تمرینات ورزشی:

 • ورزش از طریق باندهای کشی
 • یوگا
 • پیاده روی
 • حرکات کششی قفسه سینه
 • حرکات کششی برای تقویت عضلات ران

 

۴.درمان پوکی استخوان از طریق تغییر سبک زندگی

درمان پوکی استخوان در سالمندان و دیگر افراد جامعه تنها با رعایت مواردی ساده و ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد و اگر علائمی هم وجود داشته باشد از این طریق بهبود پیدا می کند.

کارهایی که می توان برای جلوگیری و بهبود پوکی استخوان انجام داد شامل مواردی چون:

 • استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین D
 • استفاده از مواد غذایی دارای کلسیم
 • استفاده نکردن از سیگار و مشروبات الکلی
 • داشتن فعالیت بدنی

کلام آخر:

همانطور که صحبت شد متوجه شدیم که پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و برای پیشگیری از آن می توانید از روش های گفته شده کمک بگیرید تا به این بیماری مبتلا نشوید.

 در این مطلب درمورد پوکی استخوان در سالمندان، علت به وجود آمدن آن، علائم و نشانه هایی که می توان از طریق آن فهمید که به پوکی استخوان مبتلا شده اید یا خیر و در آخر هم روش های درمانی و بهبود پوکی استخوان شرح دادیم. امیدواریم که این مطلب هم مانند دیگر مطالب مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

osteoporosis-the-elderly3-خانه-سالمندان-پارسایان

اشتراک‌گذاری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا

تماس با ما

ارتباط از طریق تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام ببینید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

صفحه فیسبوک پارسایان

برگشت به منوی تماس ها